Kırmızı üzüm proses atıklarından polifenollerinbasınçlı sıvı ekstraksiyonu
Pressurized liquid extraction of polyphenols from red grape pomace
- Tez No: 684377
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, basınçlı solvent ekstraksiyon yöntemi ile kırmızı üzüm proses atıklarından polifenollerin geri kazanılmasıdır. Basınçlı sıvı ekstraksiyon parametrelerinin (Sıcaklık, ekstraksiyon süresi ve pH), polifenollerin kalitesi ve miktarı ile DPPH antiradikal süpürme aktivitesi üzerindeki etkisi, yanıt yüzeyi deneysel tasarımı kullanılarak araştırılmıştır. Çözücü olarak %50 etanol kullanılarak, 1700 psi basınçta, sıcaklık (50-120℃), ekstraksiyon süresi (20-40dk) ve pH (2,5-5) kullanılarak bir optimizasyon çalışması yapılmıştır. Ekstraksiyon parametrelerinin antioksidan kapasitesi (DPPH) ve ekstrelerin kimyasal bileşimi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Sonuçlar ekstraksiyon veriminin %7-27.67, toplam fenol veriminin %1.07-11.31, toplam flavanol veriminin %0.76-5.90, toplam polimerik prosiyanidin veriminin %0.38-3.56 ve toplam antosiyanin veriminin 0.04-5,17 mg/100g arasında değiştiğini göstermiştir. 19.81 g/ml (EC50) olarak en yüksek DPPH süpürme potansiyeli 120oC, pH 5 ve 20 dakikalık ekstraksiyon koşulunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to recover polyphenols from red grape process waste by pressurized solvent extraction method. Effect of pressurized liquid extraction parameters (Temperature, extraction time and pH) on the quality and quantitiy of polyphenols as well as DPPH antiradical scavenging activity was investigated using response surface experimental design. The response surface optimization of the extraction of polyphenols from solid winery waste (grape pomace), was studied using pressurized liquid extraction (PLE). An optimization study was performed using 50% ethanol as a solvent and with extraction pressure (1700 psi), temperature (50-120oC), extraction time (20-40 min) and pH (2,5-5) as independent variables. The influence of extraction parameters on the antioxidant capacity (DPPH) and chemical composition of the extract was evaluated. Results indicated that extraction yield changed between 7- 27.67%, total phenol yield between 1.07-11.31%, total flavanol yield 0.76-5.90%, total polymeric procyanidin yield 0.38-3.56%, and total anthocyanin yield 0.04-5,17 mg/100 g. The highest DPPH scavenging activity as 19.81 mg/ml (EC50) was obtained at 120oC, pH 5 and for 20 min extraction condition. Extraction yields as well as total polyphenol yields increased with temperature increase, however, pH lower than 3,75 caused low polyphenol content and higher EC50 values.