Psoriasis vulgaris hastalarında serum neopterin düzeyinin hastalığın şiddeti ve dar bant uvb tedavisi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of neopteri̇n level and di̇sease severi̇ty i̇n pati̇ents wi̇th psori̇asi̇s vulgari̇s treated wi̇th narrowband uvb
  1. Tez No: 684395
  2. Yazar: FUNDA KEMERİZ
  3. Danışmanlar: PROF. MÜZEYYEN GÖNÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Psoriasis, etyolojisi tam bilinmeyen ancak immün mekanizmaların suçlandığı, epidermal proliferasyon ve inflamasyon artışı ile karakterize kronik bir deri hastalığıdır. Psoriasis tedavisinde yan etki azlığı ve güvenilirliği açısından daha çok tercih edilen dbUVB, etkisini immün mekanizmalarla göstermektedir. Yapılan çalışmalarda hem T hücrelerin hem de ASH'lerin sayı ve aktivasyonunu azalttığı, Th1 tip sitokinleri baskıladığı gösterilmiştir. Neopterin, hücresel immünitenin biyokimyasal belirteci olarak kabul edilen bir pteridin derivesidir. Literatürde neopterin ile ilgili yapılan çalışmalarda özellikle otoimmün kökenli hastalıklarda, bu molekülün vücut sıvılarında arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda psoriasisli hastalar ile sağlıklı bireylerin serum neopterin düzeylerini karşılaştırmayı, serum neopterin düzeyinin PAŞİ skoru ile korele olup olmadığını, tedavi olarak dbUVB verdiğimiz hastalarda neopterin seviyesinin azalıp azalmayacağını değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza PAŞİ skorları 3 ile 30.2 arasında değişen 35 kronik plak tip psoriasisli hasta ve 30 sağlıklı birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hasta grubunun PAŞİ skorları hesaplandı. Hastaların serum neopterin düzeyleri dbUVB tedavisi öncesi ve tedaviyle PAŞİ 75'e ulaşıldığında değerlendirildi. Hasta grubu ile kontrol grubunun serum neopterin düzeyleri ve hasta grubunun tedavi öncesi ile tedavi sonrası neopterin düzeyleri karşılaştırıldı. Psoriatik hastalarla sağlıklı bireylerin serum neopterin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.378). Hastaların serum neopterin düzeyleri ile PAŞİ skorları arasında doğrusal, pozitif korelasyon saptandı (p= 0.011; r= +0.423).
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic skin disorder with unknown etiology thought to be caused by immune mechanisms, characterized by increased epidermal proliferation and inflamation. Narrow band UVB which is preferred in the treatment of psoriasis because of its scarcity of side effects and its safety, exerts its effects through immune mechanisms. In previous studies, it has been shown to reduce the number and activation of both T cells and antigen presenting cells and to inhibit Th1 type of cytokines. Neopterin is a pteridine derivative that is an accepted biochemical marker of cellular immunity. In studies about neopterin found in the literature, this molecule has been shown to increase in all body fluids in especially diseases of autoimmune origin. In our study, we aimed to compare serum neopterin levels of psoriatic patients with those of healthy individuals, to assess a possible correlation between serum neopterin levels and PASI in psoriatic patients and to observe the changes in neopterin levels in patients treated with narrow band UVB. 35 chronic plaque type psoriatic patients with PASI scores ranging between 3 and 30.2 and 30 healthy individuals were included in our study. PASI scores of psoriatic patients were calculated before treatment. Serum neopterin levels of patients were measured before narrow band UVB therapy and when they reached PASI 75 after treatment. Serum neopterin levels of psoriatic patients and healthy group were compared and pretreatment serum neopterin levels were compared with postreatment serum neopterin levels in patients. No statistically significant difference was found between psoriatic patients and healthy individuals (p= 0.378). Linear, positive corelation was found between serum neopterin levels and PASI scores in patients (p= 0.011; r= +0.423). When the patients were divided into two groups as patients with severe (whose score of PASI above 10) and moderate to mild (whose score of PASI below 10) disease, serum neopterin levels of patients with severe disease were statistically significantly higher than other group (p< 0.001). Besides, it was found that serum neopterin levels of patients after treatment were statistically significantly decreased compared to pretreatment levels(P= 0.026). Our study suggests that serum neopterin levels may be used as an objective severity marker of psoriatic patients due to the positive correlation between serum neopterin levels and PASI scores. Moreover, this molecule can be used for monitoring narrow band UVB therapy due to decreased levels of neopterin after treatment with narrow band UVB.