Genç kadın futbolcularda 6 haftalık saq antrenman programının bazı teknik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 6-week saq training on some technical skills of young female footballers
  1. Tez No: 684394
  2. Yazar: BAHTİYAR ULAŞ URHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP AKİF AFYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, hız, çeviklik ve çabukluk (SAQ) eğitimini içeren 6 haftalık bir programının genç kadın futbolcularda şut atma, top sürme ve pas verme tekniklerine etkisini incelemektir. SAQ (Speed, Agility and Quickness) Antrenman programı hız, çeviklik ve çabukluk bileşenlerini içeren kombine bir antrenman programıdır. Araştırmada deneysel araştırma türlerinden olan yarı deneysel modelinin, eşitlenmemiş kontrol gruplu ön test-son test modeli kullanılmıştır. Araştırmaya Muğla ilinin merkez ilçesinde bulunan Muğla Atletik Spor kulübüne kayıtlı, yaşları 15-17 arasında değişen 24 genç kadın futbolcu katılmıştır. Katılımcılar deney grubu (n:12) ve kontrol grubu (n:12) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna rutin antrenmanlarına ek olarak 6 hafta süreyle haftada 2 gün SAQ antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise haftada 3 gün rutin antrenmanlarına devam etmiştir. Deney ve kontrol grubunun program öncesi ön-test ölçümünde antropometrik ölçümler (boy, kilo, bel ve kalça çevresi) alındıktan sonra top sürme, pas verme ve şut atma teknik becerilerini ölçmek için Mor – Christian Genel Yetenek Futbol Testi kullanılmıştır. 6 hafta sonunda iki grubun son test ölçümleri alınarak kaydedilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 26.0 IBM Paket programı kullanılmıştır. Örneklem büyüklüğü 30'dan küçük olduğu için (n,05). Gruplar arasındaki farklılığı tespit etmek için bağımsız örneklem T testi, grup içi ön test ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında ise Paired Sample T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of a 6-week program including speed, agility, and quickness (SAQ) training on shooting, dribbling and passing techniques in young female football players. SAQ (Speed, Agility and Quickness) Training is a combined training program that includes speed, agility and quickness components. In the research, the pretest-posttest model of the quasi-experimental model, which is one of the experimental research types, with an unequal control group was used. 24 young female football players between the ages of 15-17, registered to Muğla Athletic Sports Club, participated in the research. Participants were divided into two groups as experimental group (n:12) and control group (n:12). SAQ training program was applied to the experimental group 2 days a week for 6 weeks, in addition to their normal training. The control group continued their normal training 3 days a week. Before the study, after anthropometric measurements (height, weight, waist-hip circumference) were taken in the pre-test measurement of the experimental and control groups, the Mor-Christian General Ability Football Test was used to measure football technical skills (dribbling, passing and shooting). At the end of 6 weeks, posttest measurements of the two groups were taken and recorded. SPSS 26.0 IBM Package program was used for data analysis. Since the sample size was smaller than 30 (n.05). Independent Sample T Test was used to detect the difference between the groups, and the Paired Sample T Test was used to compare the intra-group pre-test and post-test values.