Şizofreni hastalarına uygulanan müzik terapisinin benlik saygısı, motivasyon ve algıladıkları stres düzeyleri üzerine etkisi
The effect of musicotherapy on self-esteem, motivation and perceived stress levels of schizophrenia patients
- Tez No: 684458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, şizofreni hastalarına uygulanan müzik terapisinin hastaların benlik saygısı, motivasyon ve algıladıkları stres düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla ön test- son test desenli kontrol grupsuz yarı deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Çankırı ili Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde takip ve tedavi gören şizofreni hastaları (N:441), örneklemini ise dahil edilme kriterlerini taşıyan hastalar oluşturmuştur (n:30). Araştırmada veriler; hastaların sosyodemografik özellikleri ile hastalıkla ilgili özelliklerini içeren 14 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu, müzik terapi öncesi, sonrası ve izlemde hastaların stres, benlik saygısı ve motivasyon düzeylerinin değerlendirilmesi için Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği-Kısa Formu, ve Danışanlar İçin Terapi Motivasyonu (DİTMÖ) ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik olarak yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma, müzik terapi öncesi, sonrası ve izlem ölçüm değerlerinin karşılaştırmalarında Friedman testi kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından öntest-sontest-izlem olmak üzere üç aşamalı olarak tüm hastalarla yüz-yüze görüşme ile toplanmıştır. Müzikterapi uygulamasında Rast makamındaki eserler ilk oturumda canlı sonraki oturumlarda CD aracılığıyla dinletilmiştir. Hastalara 8 oturumluk müzik terapi, haftada iki oturum ve bir oturum 60 dk. olacak şekilde sürdürülmüştür. Son testen 1 ay sonra müzik terapinin etkinliğini ölçmek için izlem ölçümü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study aimed to determine the effects of musicotherapy on the self-esteem, motivation and perceived stress levels of schizophrenia patients. It used a pretest-posttest design with no control group. The study population included the schizophrenia patients who were receiving follow-up care and treatment at the Çankırı Community Mental Health Center (N:441). Its sample consisted of all patients who met the inclusion criteria (n:30). The data were collected using a personal information form with 14 questions about the patients' sociodemographic and health-related characteristics, the Perceived Stress Scale (PSS) to assess the patients' stress, self-esteem and motivation levels before and after musicotherapy and during the follow-up period, the Self Esteem Rating Scale-Short Form and the Client Motivation for Therapy Scale (CMOTS).The data were analyzed using descriptive statistics (percentages, arithmetic means and standard deviations). The Friedman test was used to compare values measured before and after musicotherapy and during the follow-up period. The researcher collected the data during face-to-face interviews for the pretest, posttest and follow-up. During the musicotherapy, participants listened to the musical pieces in the Rast maqam live in the first session and on CDs in the next sessions. The musicotherapy was administered in eight sessions, two 60-minutesessionsa week for four weeks. The follow-up values were measured one month after the posttest to assess the effectiveness of musicotherapy.