A qualitative analysis of industry 4.0 technologiesin the Turkish construction sector
Türk inşaat sektöründe endüstri 4.0 teknolojilerinin nitel analizi
- Tez No: 684457
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Endüstri 4.0, üretim süreçlerinin otomatikleştirildiği ve ürünlerin çevreleriyle iletişim kurabildiği ileri düzeyde bir dijitalleştirmeyi tanımlamaktadır. Bu konsept, imalat sektöründe kalite ve verimliliğin önemli derecede artırılmasını sağlamıştır. Buna rağmen, inşaat sektörü geleneksel yöntemlere ve uygulamalara bağlı kalmaktadır. Bu durum proje verimliliğini, yapı kalitelerini ve sürdürülebilirliği olumsuz yönde etkilemektedir. Son yıllarda, gelişmiş ülkelerdeki inşaat sektörleri Endüstri 4.0 teknolojilerini uygulamaya başlamışlardır. Büyük çoğunlukla standart ve regülasyonların ivme kazandırdığı bu dijital dönüşüm, sektörün senelerdir üstesinden gelemediği düşük kâr marjı, maliyet aşımı ve proje gecikmesi gibi sorunlara bir çözüm olmuştur. Ancak Türkiye'deki inşaat sektörü hâlâ yeni teknolojileri benimseme konusunda direnç göstermektedir. Dijital dönüşüme ayak uydurmadığı takdirde, Türk inşaat sektörünün küresel piyasadaki yerini kaybetmesi, ülkenin ihracattan elde ettiği geliri olumsuz yönde etkilemesi ve kalite açısından geride kalması kaçınılmazdır. Bu çalışma, Endüstri 4.0'ın inşaat projeleri üzerindeki etkilerini ve Türk inşaat sektöründeki yerini, ayrıca şirketlerin teknoloji kullanımının mevcut durumunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, ülke çapında Endüstri 4.0'ın benimsenmesindeki ana engellerin tespit edilmesi ve bu engellere karşılık çözümlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu hedefler doğrultusunda, bu çalışmanın ilk aşamasında bir literatür taraması yapılmıştır. Yapı Bilgisi Modellemesi (BIM) başta olmak üzere, Endüstri 4.0 kavramları incelenip açıklanmıştır; farklı ülkelerde kullanılan uygulamalara ve yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci aşaması ise niteliksel araştırma yöntemi olan bireysel röportajlardan oluşmaktadır. Türk inşaat sektöründe Endüstri 4.0 teknolojileri kullanan beş kişi ile görüşmeler yapılmıştır. Bu kişilerden biri dijital dönüşüm uzmanı, üçü BIM yöneticisi, biri ise planlama ve kontrol müdürüdür. Röportajlar yardımıyla; Türk inşaat projelerinde Endüstri 4.0'a dair kullanım örnekleri, bu uygulamaların etkileri, karşılaşılan zorluklar ve sektörün dijitalleşmesinin önündeki engeller incelenmiştir. Bununla beraber, engellerin nasıl aşılabileceğine ve Türk inşaat sektörünün geleceğine dair yorumlara yer verilmiştir. Çalışma, Endüstri 4.0 teknolojilerinin proje yönetimi ve tasarım geliştirme açısından önemli faydaları olduğunu göstermektedir. Ekipler ve taraflar arasındaki koordinasyonun önemli seviyede artırıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, adam saat açısından verimliliğin artırıldığı, maliyet tasarrufu sağlandığı ve tasarıma dair kararların daha kolay alınabildiği belirtilmiştir. Ancak sektörde bazı tarafların sergilediği direnç ve teknoloji yatırımlarının yüksek maliyetleri, Türk inşaat sektörünün dijital dönüşümünü engellemektedir. Değişim için devletin ve kamu kurumlarının müdahalede bulunmalarının bir zorunluluk olması vurgulanmıştır. Standart ve regülasyonlarla beraber, Endüstri 4.0 kullanımının ve Ar-Ge çalışmalarının teşviki büyük önem arz etmektedir. Diğer taraftan, üniversitelerin ve şirketlerin konuyla ilgili eğitimler vermeleri ve yine şirketlerin inovasyon alanında öncülük edecek bireyler tahsis etmeleri önerilmektedir. Bu çalışma, Türk inşaat şirketlerinin Endüstri 4.0 uygulamalarını sunarak, olumlu etkileri konusunda farkındalığı artırmayı amaçlamıştır. Çalışma, sektördeki engellerin ortadan kaldırılması için atılması gereken adımları vurgulamıştır. Sektörün dijital dönüşümünü teşvik etmek amacıyla konu ile ilgili daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 describes an advanced level of digitisation in which production processes are automated and products can communicate with their environment. This concept is revolutionizing the manufacturing sectors. Still, despite its proven benefits regarding productivity and quality, most of the construction industry clings to traditional methods and inefficient systems. Construction companies in developed countries have slowly begun to adopt Industry 4.0 in an effort to combat the typically low profit margins, cost overruns, and project delays that afflict the industry. But the vast majority of the Turkish construction sector has yet to embrace new technologies. To maintain their competitive advantage in the global industry and improve the quality of the country's built environment, Turkish construction companies must hastily digitalise and adapt to global practices. This study evaluates the effects of Industry 4.0 and the current state of technology adoption in the Turkish construction sector. Specifically, it presents current use cases implemented by Turkish construction companies and examines their implications on the project. This includes application methods, training and adaptation periods, and overall project outputs. Furthermore, this study identifies the main barriers to widespread digitalisation and explores methods for overcoming them. Building on existing literature, this study investigates current and future opportunities for Industry 4.0 application in construction projects. A qualitative research was conducted to gather insight from five industry professionals. The findings indicate that employing Industry 4.0 technologies has significant benefits in terms of project management and design. Improved coordination and decision making, reduced project durations, and cost saving opportunities are among key findings. However, a widespread adoption appears unlikely without the interference of government entities. The industry demonstrates a strong resistance to change; moreover, most enterprises cannot afford the high investment costs of innovative technologies. This study shows that standards and regulations are the primary factors in the Turkish construction sector's digital transformation. A joint effort is required from the government and from construction professionals for overcoming these barriers. Further research is needed for raising awareness on the importance of digitalisation in improving efficiency and obtaining higher quality buildings.