Farklı su ve besin kaynaklarının Dolycoris baccarum (L.) (Hemiptera: pentatomidae)'un gelişme ve üreme gücüne etkisi
The effects of different water and nutrient sources on the developmental and reproductive parameters of Dolycoris baccarum (L.) (Hemiptera: pentatomidae)
  1. Tez No: 684460
  2. Yazar: KADİR BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dolycoris baccarum (L.) (Hemiptera: Pentatomidae) özellikle tahıllar, ayçiçeği, mercimek ve tütün gibi bitkilerin tohumlarında emgi yaparak beslenen polifag bir zararlıdır. Bu zararlı aynı zamanda, tahıllarda önemli zararlı olan Süne, Eurygaster integriceps Put. (Hemiptera: Scutelleridae)'nin yumurta parazitoidi Trissolcus semistriatus Nees (Hymenoptera: Scelionidae)'un ara konukçuları arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, D. baccarum'un farklı su ve besin kombinasyonları üzerinde biyolojik parametreleri incelenmiştir. Böylece zararlının kitle üretimine katkı sağlamak hedeflenmiştir. Çalışmada 3 farklı su kaynağı [su (S), taze fasulye meyvesi (TF) ve buz çiçeği dalları (BÇ)] ve bunların besinle [ayçiçeği (AYÇ), soya fasulyesi (SF) ve yer fıstığı (YF) tohumları] kombinasyonları uygulama konuları olarak ele alınmıştır. Deneme, 25℃ sıcaklık, %60 oransal nem ve 14:10 saat aydınlık: karanlık koşullarında, tesadüf parselleri deneme desenine göre 20 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, toplam nimf gelişme süreleri en kısa TF+AYÇ ve TF+SF grubunda görülmüş ve sırasıyla 23.0 ve 23.5 gün olarak gerçekleşmiştir. En yüksek toplam yumurta verimi ise TF+AYÇ, TF+YF ve BÇ+YF uygulamalarından sırasıyla, 122.2, 106.0 ve 104.2/dişi olarak elde edilmiştir. Benzer şekilde, en yüksek kalıtsal üreme yeteneği ve net üreme gücü aynı su ve besin kombinasyonlarından elde edilmiştir. Kalıtsal üreme yeteneği sırasıyla 0.063, 0.066 ve 0.064, net üreme gücü ise 36.65, 26.50 ve 26.05 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, farklı su ve besin uygulamaları arasında, zararlının yumurta verimi, kalıtsal üreme yeteneği ve net üreme gücü üzerine etkisi açısından herhangi bir istatistiksel farklılık saptanmamıştır. Çalışma sonucunda, D. baccarum'un kitle üretiminin TF+AYÇ, TF+YF ve BÇ+YF uygulamaları ile başarıyla gerçekleştirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dolycoris baccarum (L.) (Hemiptera: Pentatomidae) is a polyphagous pest that feeds by sucking on the seeds of plants such as cereals, sunflower, lentils and tobacco. This pest is also among the alternative hosts of Trissolcus semistriatus Nees (Hymenoptera: Scelionidae) that is the egg parasitoid of an important pest of grains, Eurygaster integriceps Put. (Hemiptera: Scutelleridae). In this study, biological parameters of D. baccarum were investigated on different water and nutrient sources combinations. Thus, it is aimed to contribute to the mass production of the pest. In the study, 3 different water [water (W), green bean pods (GB) and baby sun rose branches (BSR)] sources and their combinations with nutrient [sunflower (SF), soybean (SB) and peanut (P) seeds] sources were used as application subjects. The experiment was carried out at 25℃ temperature, 60% relative humidity and 14:10 hours light: dark conditions, according to a randomized plot design with 20 replications. As a result of the study, the total nymph development times were the shortest in GB+SF and GB+SB and were 23.0 and 23.5 days, respectively. The highest fecundity was obtained as 122.2, 106.0 and 104.2 eggs/female from GB+SF, GB+P and BSR+P treatments, respectively. Similarly, the highest intrinsic rate of increase and net reproductive rate were obtained from the same water and nutrient combinations. The intrinsic rate of increase was determined as 0.063, 0.066 and 0.064 and net reproductive rate was determined as 36.65, 26.50 and 26.05 offspring/individual, respectively. However, no statistical difference was found between different water and nutrient treatments in terms of the fecundity, intrinsic rate of increase and net reproductive rate. As a result of the study, it was concluded that mass rearing of D. baccarum can be successfully achieved with GB+SF, GB+P and BSR+P applications.