Farklı karbon kaynakları ile karbon/azot oranlarının biyoflok sistemde nil tilapya (Oreochromis niloticus) büyüme performansı ve su kalitesi üzerine etkileri
Effects of different carbon sources and carbon/nitrogen ratios on water quality and growth performance of nile tilapia (Oreochromis niloticus) in biofloc system
  1. Tez No: 835052
  2. Yazar: METE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde, biyoflok (BF) üretiminde farklı karbon kaynaklarının [arpa unu (AU), nohut kepeği (NK), mısır kepeği (MK) ve melas (M)] kullanılması ve Nil tilapya (Orechromis niloticus) kültürünün yapıldığı biyoflok teknoloji sisteminde (BFT) değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Karbon kaynaklarının balığın büyüme performansı, su kalitesi ve biyoflok kompozisyonu üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla çalışma üç deneme ile gerçekleştirilmiştir. Tezin ilk denemesinde, yukarıda bahsedilen karbon kaynakları (AU, MK, NK ve M) ve azot kaynağı olarak %35 ham protein içeren toz yem kullanılarak BF üretimi gerçekleştirilmiştir. Tüm deneme gruplarında farklı karbon kaynakları ile üretilen BF'lerin protein içerikleri %36,18-39,85 aralığında ölçülmüş ve tilapya protein gereksinimi açısından yeterli bulunmuştur. AU, MK ve M deneme gruplarında üretilen BF'ler için 0,73 ve 0,86 aralığında yüksek esansiyel amino asit indeksleri (EAAI) hesaplanırken, NK deneme grubunda üretilen BF'ler için daha düşük bir EAAI (0,39) hesaplanmıştır. Bu durum, AU, MK ve M ile üretilen BF'lerin su ürünleri yetiştiriciliğinde ilave yem olarak kullanılabileceğini, NK ile üretilen BF'lerin ise yetersiz olduğunu ve dolayısıyla kullanılamayacağını açıkça göstermektedir. BF'lerin ham yağ içeriği tüm deneme gruplarında %0,76-3,78 arasında, ham kül içeriği ise %12,30-16,33 arasında değişmiştir. Deneme gruplarındaki BF'lerin yağ içeriği düşük olmasına rağmen, deneme gruplarından elde edilen NK (%0,76) hariç BF'lerin esansiyel yağ asidi içeriği açısından zengin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tüm deneme gruplarında üretilen BF'lerde heterotrofik bakteri yoğunluğunun bir göstergesi olan iso15:0 ve anteiso15:0 yağ asitlerinin varlığı tespit edilmiştir. Tezin ikinci denemesinde, %50AU ve %50MK tahıl karışımının (TK) melas ile farklı oranlarda karıştırılmasıyla geliştirilen farklı karbon kaynakları tilapya kültüründe test edilmiştir. Çalışma melas oranı %100 ile %20, TK oranı %0 ile %80 arasında değişen 6 deneme grubu (0TK, 20TK, 40TK, 50TK, 60TK, 80TK) ve karbon kaynağı eklenmeyen kontrol grubu (K) ile yürütülmüştür. Denemede ortalama ağırlığı 2,34 g olan toplam 525 tilapya kullanılmıştır. 25 balık rastgele 21 plastik kültür tankına (100 L) 3 tekrarlı olarak stoklanmıştır. Balıklar 56 gün boyunca günde iki kez vücut ağırlığının %6'sı oranında %35 ham protein içeren yemle beslenmiştir. Deneme süresince, TAN, NH3-N, NO2-N ve NO3-N değerleri sırasıyla 2,96-4,48 mg/L; 0,27-0,36 mg/L; 0,96-2,16 mg/L ve 35,24-47,21 mg/L arasında ölçülmüştür. Her kültür tankına her gün her beslemeden 1 saat sonra 20:1 C/N oranıyla karbon kaynağı karışımı ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to use of different carbon sources [barley flour (AU), chickpea bran (NK), corn bran (MK) and molasses (M)] to produce Biofloc (BF) and is to evaluate in b iofloc technology (BFT) system where tilapia (Oreochromis niloticus) were cultured. The effects of carbon sources on growth performance of the fish, water quality and biofloc composition were determined. For this purpose, the study was carried out with three trials. In the first trial of thesis, BF production was carried out by using the carbon sources mentioned above (AU, MK, NK and M) and the powder feed with 35% crude protein as nitrogen source. In all trial groups, protein contents of BFs produced with different carbon sources were measured in the range of 36.18%-39.85% and found to be sufficient in terms of tilapia protein requirement. The high essential amino acid indexes (EAAI) ranged of 0.73 and 0.86 were calculated for the BFs produced in the trial groups of AU, MK and M, while a lower EAAI (0.39) was estimated for BFs produced in the trial group of NK. This clearly shows that BFs produced with AU, MK and M can be used as additional feed in aquaculture, while BFs produced with NK are insufficient and so cannot be used. The crude oil content of the BFs in all trial groups varied between 0.76-3.78% and the crude ash content changed between 12.30-16.33%. Although BFs in trial groups have a low oil contents, it has been determined that BFs obtained from the trial groups, except NK (0.76%), are rich in essential fatty acid content. In addition, it was determined that iso15:0 and anteiso15:0 fatty acids, which are an indicator of heterotrophic bacterial density, were found in BFs produced in all trial groups. In the second trial of the thesis, different carbon sources developed by combining 50%AU and 50% MK grain mixture (TK) with molasses in different proportions were tested in tilapia culture. The study was carried out with 6 trial groups (0TK, 20TK, 40TK, 50TK, 60TK, 80TK) with molasses ratio between 100% and 20%, TK ratio between 0% and 80%, and a control group (C) in which no carbon source was added. A total of 525 tilapia with an average weight of 2.34 g were used in the trial. 25 fish were randomly stocked to 21 plastic culture tanks (100 L) with three replicated. The fish were fed with a feed containing 35% crude protein, with a rate of 6% of body weight twice a day for 56 days. During the trial, TAN, NH3-N NO2-N and NO3-N values were measured between 2.96-4.48 mg/L; 0.27-0.36 mg/L; 0.96-2.16 mg/L and 35.24-47.21 mg/L, respectively. Carbon source mixture were added to each culture tank with a C/N ratio of 20:1, 1 hour after each feeding every day.