Ayarlı sıvı sönümleyicilerin yapılar için optimizasyonu
Optimization of tuned liquid dampers for structures
- Tez No: 684664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEBRAİL BEKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması, mühendislik yapılarının dinamik davranışlar altındaki sönüm kapasitelerinin, sıvı sistemler kullanılarak, Metasezgisel Algoritmalarla optimizasyonunu konu edinmektedir. Bu amaçla, 1saniye periyoda sahip tek katlı bir yapıya yerleştirilen ayarlı sıvı sönümleyicileri (TLD) için su, yağ ve gliserin sıvıları seçilerek, yapıya deprem uyarıları gönderilmiştir. Yapının bu uyarılar karşısında minimum deplasmanı göstermesi için, Jaya Algoritması, Çiçek Tozlaşma Algoritması (FPA), Armoni Arama Algoritması (HS) ve Öğretme-Öğrenme Tabanlı Optimizasyon (TLBO) yardımıyla TLD parametreleri optimum hale getirilerek, optimizasyon sonrası maksimum deplasman ile toplam ivme değerleri elde edilmiştir. Ayarlı sıvı sönümleyicilerin (TLD) deprem uyarıları altındaki performansı, pasif sönümleyici bir sistem olan ayarlı kütle sönümleyiciler (TMD) ile, 1saniye ve 0.5 saniye periyotlu, tek katlı bir yapıda, Jaya Algoritması ile yapıdaki deplasmanı minimum düzeye indirecek şekilde optimize edilerek karşılaştırılmıştır. Optimizasyon sonucu elde edilen veriler analiz edilerek TLD'lerin yapının tepkilerini en aza indiren değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the optimization of the damping capacities of engineering structures under dynamic behavior with metaheuristic algorithms using fluid systems. For this purpose, water, oil and glycerin liquids were selected for the tuned liquid damper (TLD), which was placed in a single-storey structure with a 1-second period, and earthquake excitations were directed to the structure. For the structure to show the minimum displacement in the effect of these excitations, TLD parameters are optimized with the help of Jaya Algorithm, Flower Pollination Algorithm (FPA), Harmony Search Algorithm (HS) and Teaching-Learning Based Optimization (TLBO), and total acceleration and maximum displacement are obtained after optimization. The performance of tuned liquid dampers (TLD) under earthquake excitations has been compared with tuned mass dampers (TMD), a passive damping system, in a single-storey structure with 1 second and 0.5 second periods, optimizing with the help of Jaya Algorithm to minimize the displacement in the structure. By analyzing the data obtained as a result of the optimization, the results of TLDs with the best reducing effect on structural responses were determined.