Otoimmün metaplastik atrofik gastritli hastalarda görülen hiperplastik poliplerin klinik önemi
Clinical significance of hyperplastic polyps in patients with autoimmune metaplastic atrophic gastritis
  1. Tez No: 684663
  2. Yazar: LEYLA TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF İRFAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Otoimmün gastrit, mide oksintik mukozanın atrofi ve metaplastik mukoza ile değişimi ile giden kronik atrofik gastrittir. Otoimmün gastrit'te paryetal hücrelerde H+/K+ ATPase karşı otoantikorlar mevcuttur. Histopatolojik olarak kronik inflamasyon, glandüler atrofi ve epitelyal metaplazi görülür. Otoimmün gastrit'te olguların çoğu klinik olarak asemptomatiktir. Bazı hastalar ise demir, vitamin B12 eksikliği ve başka nedenle yapılan incelemelerde saptanan polip, nöroendokrin tümör nedeni ile başvurabilirler. Hiperplastik poliplerin patogenezi net olarak bilinmemekle birlikte mukozal hasara karşı abartılı rejeneratif bir yanıt sonucu oluştukları düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı otoimmün gastritli hastalarda gastrik hiperplastik polip sıklığı ve klinik önemini ortaya koymaktır. Çalışmamıza merkezimiz Gastroenteroloji Kliniği Endoskopi Ünitesinde Mart 2013-Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılmış toplam 32602 hastanın özefagogastroduodenoskopi işlemleri retrospektif olarak tarandı. Hiperplastik polip ve/veya otoimmün gastrit saptanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda otoimmün atrofik gastritli hastalarda gastrik hiperplastik polip daha sık saptanmıştır (48/32602; 23/414, p:
Özet (Çeviri)
Autoimmune gastritis is chronic atrophic gastritis with atrophy of the gastric oxyntıc mucosa and its replacement with metaplastic mucosa. In autoimmune gastritis, there are autoantibodies against H + / K + ATPase in parietal cells. Histopathologically, chronic inflammation, glandular atrophy and epithelial metaplasia are seen. Most of the cases in autoimmune gastritis are clinically asymptomatic. Some patients may apply because of iron, vitamin B12 deficiency and polyps, neuroendocrine tumors detected in examinations performed for other reasons.Although the pathogenesis of hyperplastic polyps is not known clearly, they are thought to be the result of an exaggerated regenerative response to mucosal damage. The aim of this study is to reveal the frequency and clinical importance of hyperplastic polyps in patients with autoimmune gastritis. In our study, the esophagogastroduodenoscopy procedures of a total of 32602 patients performed between March 2013-July 2020 in the Gastroenterology Clinic Endoscopy Unit were retrospectively screened. Patients with hyperplastic polyps and / or autoimmune gastritis were included in the study. In our study, gastric hyperplastic polyp was found more frequently in patients with autoimmune atrophic gastritis (48/32602, 23/414; p: