Integration of public transportation using autonomous vehicles
Otonom araçlar kullanılarak toplu taşıma sistemlerinin entegresyonu
  1. Tez No: 684666
  2. Yazar: AKİF FİDANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplu taşıma sistemleri şehir içi ulaşımda kritik bir rol almakla birlikte, son-mil yolculuklarındaki konforsuzluk ve verimsizlik sebebiyle tercih edilebilirliğini kaybetmektedir. Bu çalışmada biz, paylaşılabilir otonom araçların son mil yolculukları için sabit rota ve sefer saatleri olan konvensiyonel otobüslere bir alternatif olma hususundaki fizibilitesini araştırmaktayız. Bu amaçla, ulaşım sisteminin uçlarında çalışan otobüs hatları seçilmiş ve bu hatlarda yapılan yolculukların başlangıç ve varış noktları kişi seviyesinde çıkarılmıştır. İlgili araç rotalama problemi önerilen taşıma hizmetinin özellikleri göz önünde bulundurularak formüle edilmiştir. Problemin çözüm oluşturma ve çözüm iyileştirme safhaları için birçok çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Çözüm yöntemlerinin performanslarını değerlendirmek için ajan temelli simülasyon sistemi dizayn edilmiştir. Çalışmanın bulguları, kullanılan çözüm yöntemlerinin yüksek derecede dinamik bir problemin çözümünde başarılı olduğuna işaret etmektedir. Sonuçlar, otonom araçlarla sağlanan toplu taşıma entegrasyonun son mil ulaşımı için çok uygun olduğunu göstermiştir. Önerilen taşıma hizmetnin yatırım ve operasyonel maliyetleri de incelenmiş olup, sabit rotalı otobüs hatlarına nazaran daha avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
While public transportation (PT) plays a critical role in urban mobility, the discomfort and the disutility of the last-mile trips make PT unattractive. We investigate the feasibility of shared autonomous vehicles (AV) in terms of providing an alternative on-demand transportation service for last-mile mobility to the conventional bus routes that have fixed routes and schedules. To this end, the bus routes that operate along the edges of the transportation network are selected. The origin and destination (OD) pairs of the trips made in these bus routes are inferred at an individual level. Then, the related vehicle routing problem is formulated by taking the characteristics of the proposed transportation service into consideration. Several solution methods are developed for both solution construction and solution improvement phases of the problem. An agent-based simulation framework is constructed to evaluate the performance of the solution methods with real-world data. The findings of the study indicate the success of the solution methods in solving a highly dynamic problem. The results show that the integration of PT using AVs is well-suited to improve the service quality in the last-mile mobility. The investment and the operational costs of the proposed transportation service are further analyzed and shown to be more advantageous than conventional buses with fixed routes.