Fıtır sadakası ile ilgili rivayetlerin tespiti ve tahlili
Determining and analysis of the narations about sadaqa al-fitr
- Tez No: 684712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sünnet, Hz.Peygamber'in (s.a.v) söz, fiil ve onayları (takrirleri) demek olup İslam düşüncesinin Kura'an-ı Kerim'den sonra teşrî' de ikinci ana kaynağını teşkil etmektedir. Hz.Peygamberin (s.a.v) ferdi-ictimai, maddi-manevi hükümleriyle dolu teşri' kıldığı hükümler vardır. Bu hükümlerden birisi de fıtır sadakasıdır. Biz de bu çalışmamızda fıtır sadakası ile ilgili rivayetleri Kütüb-i Sitte'yi baz alarak tespit ettik. Ayrıca bu rivayetlerden mezheplerin nasıl hüküm çıkardığını, mezheplerin ihtilaflarını, ihtilafların sebeplerini ve delillerini, mezheplerin fıkıh kitaplarından inceleyerek belirtmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Sunnah means what the Prophet said, did and approved on. Besides, the Sunnah is the second source of legislation in Islam after Quran. The individual, social, material and moral judgements of the Prophet are full of legislation. One of them which Muslim are required of is Fast-breaking Charity. In this research we gathered the transmissions related to the Fast-breaking Charity from the Six Reliable Collection of Hadith. Then we explained how the Doctrines (Madh'habs) took the judgements from these transmissions. In addition, we explained how the Doctrines (Madh'habs) differed about it, how they differed and the evidences of them. We extract all of that from the books of the Four Schools.