Davranım bozukluğu olan ergenlerin ailelerinde disiplin uygulamaları: Fenomenolojik bir çalışma
Discipline practices in families of adolescents with conduct disorder:A phenemological study
  1. Tez No: 684732
  2. Yazar: KÜBRA ÇENTELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, Davranım Bozukluğu olan ergen ebeveynlerinin kullandıkları disiplin uygulamalarını araştırmak amacıyla yapılan fenomenolojik nitel bir araştırmadır. Araştırma evreni; Aralık 2019- Ocak 2020 tarihleri arasında İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na bağlı Ergen Davranış Polikliniği'ne başvuran ve 12-17 yaşları arasında Davranım Bozukluğu tanılı çocuğu olan ebeveynleri kapsamaktadır. Çocuğunda ek tanı olmayan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve soruları anlama ve algılamasında sorun olmayan 3 baba, 8 anne ve 1 anneanne olmak üzere 12 ebeveynle araştırma tamamlanmıştır. Araştırma verileri, araştırmaya katılan ebeveynlerin tanıtıcı bilgilerini içeren Tanıtıcı Bilgi Formu, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları ve yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Yarı Yapılandırılmış Görüşme Sorularıyla elde edilen verilerin analizinde Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz'den yararlanılmıştır. Değerlendiriciler arası iç tutarlılık katsayısı 0.86 olarak hesaplanmıştır. Davranım Bozukluğu olan ergenlerin ailelerinde disiplin uygulamaları;“disiplin algısı, önem verilen değerler, disiplin uygulamaları, disiplin uygulamasının çocuğa etkisi, tanı sonrası davranış değişikliği ve geçmişi değerlendirme süreci ”olmak üzere 6 ana tema şeklinde ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, Davranım Bozukluğu tanılı ergen ebeveynlerinin kullandıkları negatif disiplin uygulamalarının oldukça fazla olduğu, pozitif disiplin uygulamalarından bazılarını kullanmalarına rağmen bunun yeterli olmadığı ve negatif disiplin uygulamalarının çocuğun karakterinin şekillenmesinde daha etkili bir şekilde kendini gösterdiği görülmüştür. Ayrıca ebeveynlerin bu süreci yönetmede oldukça zorlandıkları dikkat çeken detaylardan biridir.
Özet (Çeviri)
This research is a phenomenological qualitative study conducted to investigate the disciplinary practices used by adolescent parents with Conduct Disorder. Research universe; It includes parents who have a child diagnosed with Conduct Disorder between the ages of 12-17, who applied to the Adolescent Behavior Polyclinic of Izmir Ege University Medical Faculty Hospital Child and Adolescent Psychiatry Department between December 2019 and January 2020. The study was completed with 12 parents, 3 fathers, 8 mothers and 1 grandmother, whose child had no comorbidity, agreed to participate in the study and had no problem in understanding and perceiving the questions. The research data were obtained through the Descriptive Information Form containing the introductory information of the parents participating in the study, Semi-structured Interview Questions and semi-structured interviews. Interpretative Phenomenological Analysis was used in the analysis of the data obtained through Semi-Structured Interview Questions. The internal consistency coefficient between raters was calculated as 0.86. Disciplinary practices in families of adolescents with Conduct Disorder; It has been discussed in 6 main themes as“perception of discipline, values that are given importance, disciplinary practices, the effect of disciplinary practice on the child, behavior change after diagnosis and historical evaluation process”. As a result of the research, it was seen that the negative discipline practices used by the adolescent parents with the diagnosis of Conduct Disorder are quite high, although they use some of the positive discipline practices, this is not enough and negative discipline practices manifest themselves more effectively in shaping the child's character. In addition, it is one of the remarkable details that parents find it difficult to manage this process.