Antalya Boğaçay-Kırkgöz Sulama Birliği'ninperformansının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation performance in Antalya Boğaçay-Kirkgöz Association
  1. Tez No: 684733
  2. Yazar: EMEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN KAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma Antalya ili merkez ilçesinde bulunan Boğaçay-Kırkgöz Sulama Birliği'nin 2017-2020 yılları arasındaki sulama performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Antalya Boğaçay-Kırkgöz Sulama Birliği 2018 yılında alınan kararla DSİ Genel Müdürlüğüne bağlanmış ve aynı yılda 3 sulama birliği (Karaman Duraliler Sulama Birliği, Kırkgöz Sulama Birliği, Döşemealtı Pompaj Sulama Birliği) ile birleştirilme kararı alınmıştır. Birleşmeden önce ismi Boğaçay Sağ Sahil olan sulama birliği 2019 yılında birleşme yazısı ile beraber tek çatı altında ismi Antalya Boğaçay-Kırkgöz Sulama Birliği olarak değiştirilmiştir. 4 sulama birliğinin birleşmesinden oluşan BoğaçayKırkgöz Sulama Birliği'nin 2019-2020 yıllarında finansal performans göstergeleri ortak olarak hesaplanmıştır. Birliğin sulama sahası Cazibe (2420 ha) ve Pompaj (1000 ha) olmak üzere toplam 3420 ha'dır. Performans değerlendirilmesinde su iletim, finansal, tarımsal etkinlik ve üretim performans göstergelerinde Uluslararası Sulama ve Drenaj Teknoloji ve Araştırma Programı (IPTRID) tarafından önerilen yaklaşım kullanılmıştır. Kurumsal etkinlik göstergesinde diğer araştırmacılar tarafından kullanılan performans göstergelerinden yararlanılmıştır. Finansal performans göstergelerinde (TL) kullanılmıştır. Araştırma sonucu, su iletim performans göstergelerinden, birim alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 2820-9550 m3 ha-1 , birim sulanan alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 6966-18243 m³ ha-1 , sulama oranı %0.30-0.92 ve yıllık su temin oranı 0.60-1.63 olarak hesaplanmıştır. Finansal performans göstergelerinden, yatırımın geri dönüşüm oranı %97.1-227, birim alana düşen toplam işletme, bakım ve yönetim masrafı 291.8-1090.2 TL ha-1 , su dağıtımında istihdam edilen her bir personele düşen toplam masraf 30890.25-119026.77 TL personel-1 , su ücreti toplama performansı %89.73 birim alana düşen çalıştırılan görevli sayısı 0.0061-0.0131 personel ha-1 , kullanıcılara iletilen toplam sulama suyuna karşılık elde edilen ortalama gelir 0.048-0.123 TL m- ³, bakım masrafının gelire oranı 25.4-59.7 TL m- ³ olarak bulunmuştur. Tarımsal etkinlik ve üretim performans gösterge değerlerinden, birim sulama alanına karşılık elde edilen gelir 14611.27-62998.56 TL ha, sulanan birim alana karşılık elde edilen gelir 32503.50-91457.32 TL ha, şebekeye alınan birim sulama suyuna karşılık elde edilen gelir 2.78-7.85 TL m³ olarak hesaplanmıştır. Kurumsal etkinlik gösterge değerlerinden, sulama şebeke yoğunluğu 7.63-45.4 ha km-1 , sulama şebeke personel yoğunluğu 4.4-29.6 km personel-1 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, Antalya BoğaçayKırkgöz Sulama Birliği'ni oluşturan sulama birlikleri birleşmeden önce işletme bakım, adil su dağıtımı ve su ücretlerini toplamada problemler yaşadığı söylenebilir. Birleşmeden sonra ise özellikle mali konularda, adil ve güvenli su dağıtımı ile işletme bakım hizmetlerinde başarılı bulunmuştur. ii ANAHTAR KELİMELER: Finansal performans, su iletim, sulama birliği, sulama performansı, performans göstergeleri.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the irrigation performance of Boğaçay-Kırkgöz irrigation Union in the Central District of Antalya province between 2017-2020. Antalya BoğaçayKırkgöz irrigation Union was handed to the General Directorate of DSI in 2018 and the same year it was merged with 3 other irrigation unions (Karaman Duraliler Irrigation Union, Kırkgöz Irrigation Union, Döşemealtı Pumping Irrigation Union). Before merging, the irrigation Union, whose name was Boğaçay Sağ Sahil, was changed to Antalya Boğaçay-Kırkgöz Irrigation Union under one roof in 2019. Financial performance indicators of the Boğaçay-Kırkgöz Irrigation Union, consisting of the 4 merged irrigation unions were calculated together in 2019-2020. The Union's irrigation area is 3420 ha, with 2420 ha and a pumping (1000 ha). The approach proposed by the International Irrigation and Drainage Technology and Research Programme (IPTRID) was used in water transmission, financial, agricultural efficiency and production performance indicators in the evaluation of their performance. Performance indicators used by other researchers were used in the corporate activity indicator. TL was used in financial performance indicators. It was found with this research as the water transmission parameters that the annual amount of irrigation water distributed to the unit area was calculated as 2820-9550 m3 ha-1 , the annual amount of irrigation water distributed to the unit irrigated area was calculated as 6966-18243 m³ ha-1 , the irrigation value was 0.30- 0.92% and the annual water supply rate was calculated as 0.60-1.63. As for financial performance indicators, the investment return rate was 97.1-227, total operating, maintenance and administrative costs per unit area was 291.8-1090.2 TL ha-1 , the total cost per person employed in the distribution of irrigation water was 30890.25-119026.77 TL person-1 , water fee collection performance was %89.73, the number of employees responsible for per unit area was 0.0061-0.0131 person ha-1 , the average income for the total irrigation water delivered to users was 0.048-0.123 TL m- ³ and the ratio of maintenance costs to income was 25.4-59.7 TL m- ³. As for performance indicator values from agricultural activity and production, the revenue for the unit irrigation area was 14611.27-TL 62998.56 TL ha, the earned revenue for the unit-irrigated area was 32503.50-91457.32 TL, ha, the revenue for the unit irrigation water delivered to the irrigation network was 2.78-7.85 TL m³. As for the corporate activity indicators, irrigation network density was found to be 7.63-45.4 ha km-1 , personnel density of the irrigation network was found to be 4.4-29.6 km personnel-1 . It could be concluded based on the findings of this research that the irrigation unions that make up the Antalya BoğaçayKırkgöz Irrigation Union had problems in their operating maintenance, fairwater distribution and collecting water fees before they merged. After the merger, it was found successful in fair and safe water distribution and operational maintenance services, especially in financial matters. iv KEYWORDS: Financial performance, irrigation performance, water distribution performance, production performance.