Deri duyarlandırması testi olan direkt peptit reaktivite yöntemi (direct peptide reactivity assay-DPRA) ile bazı kimyasal maddelerin duyarlandırma potansiyellerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sensitization potential of some chemical substances by direct peptide reactivity method (direct peptide reactivity assay-DPRA)
  1. Tez No: 684760
  2. Yazar: PELİN KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kozmetik, farklı kimyasal bileşiklerin bir kombinasyonudur ve genellikle cilt koşullarını veya insan vücudunun kokusunu temizlemek ve iyileştirmek için kullanılır, güzelliği arttırır. AB'de, bitmiş kozmetik ürünler üzerinde hayvan testlerinin kullanılmasına ilişkin bir test yasağı 2004'ten beri yürürlükteyken, 2013'te deri hassasiyet testi de dahil olmak üzere her türlü hayvan toksisitesi testi için bir pazarlama yasağı yürürlüğe girmiştir. Deri hassasiyet testi için ECVAM tarafından üç farklı in-vitro ve bir kimyasal yöntem geliştirilmiştir ve onaylanmıştır. Doğrudan Peptit Reaktivite Deneyi (DPRA) bir in chemico yöntemidir. Testin amacı, kimyasalların deri hassasiyet potansiyelinin değerlendirilmesine katkıda bulunmaktır. Düşük moleküler ağırlıklı maddelerin (haptenler) ciltteki proteinlere kovalent bağlanması olan haptenizasyon, alerjide önemli bir mekanizma olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, DPRA gibi peptit reaktivite deneylerinden elde edilen bilgiler, kimyasalların deri hassasiyet potansiyelinin değerlendirilmesi hakkında bilgi sağlar. Çalışmamızda duyarlılık potansiyeli bilinen kimyasalları uygulayarak DPRA'yı kılavuza göre kurmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Cosmetics are a combination of different chemical compounds and generally used for cleaning and improving skin conditions or odor of the human body, enhancing beauty. A testing ban of using animal tests on finished cosmetic products has been in force in the EU since 2004, while in 2013 a marketing ban came into force for all kinds of animal toxicity tests including skin sensitization test (1). Three different in vitro and one in chemico methods have been developed and validated by ECVAM for skin sensitization test. Direct Peptide Reactivity Assay (DPRA) is an in chemico method. The purpose of the test is to contribute to the assessment of the skin sensitization potential of chemicals. Haptenization that is the covalent binding of low molecular weight substances (haptens) to proteins in the skin is considered an important mechanism in allergy. Therefore, information derived from peptide reactivity experiments such as DPRA provides information on the assessment of the skin sensitization potential of chemicals. In our study we aimed to set up the DPRA acording to the guideline by applying the sensitization potency known chemicals.