Türkiye'deki spor/fitness merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin egzersiz bağımlılığı ve koronavirüs anksiyete durumlarının incelenmesi
Investigation of exercise addiction and coronavirus-related anxiety of individuals exercising in sport-fitness centers of Turkey
- Tez No: 684761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki spor/fitness merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin egzersiz bağımlılığı ve koronavirüs anksiyete durumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Egzersiz bağımlılığı durumları; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, egzersiz yılı, vücut ağırlığı değişkenleri açısından, Koronavirüs anksiyete durumları ise; cinsiyet ve medeni durum açısından incelenmiş, ek olarak egzersiz bağımlılığı ile koronavirüs anksiyete durumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma; en az 6 aydır Türkiye genelinde bir spor tesisinde egzersiz yapan 18 yaş ve üzeri 390 gönüllünün katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada egzersiz bağımlılığı durumlarının tespiti için Demir tarafından geliştirilmiş egzersiz Bağımlılığı Ölçeği kullanılmış, Koronavirüs anksiyete durumlarının tespiti içinse Biçer tarafından geliştirilmiş Koronavirüs Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 26 paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate exercise addiction and Coronavirus-related anxiety of individuals exercising in sport-fitness centers of Turkey in terms of various variables. Exercise addiction states; In terms of gender, age, education level, year of exercise, body weight variables, Coronavirus anxiety states; In terms of gender and marital status. In addition, the relationship between exercise addiction and Coronavirus anxiety states was investigated. The research was carried out with the participation of 390 volunteers aged 18 and over, who have been exercising in a sports facility throughout Turkey for at least 6 months. In the study, the Exercise Addiction Scale developed by Demir was used to detect exercise addiction states, and the Coronavirus Anxiety Scale developed by Biçer was used to detect coronavirus anxiety states. All statistical analyzes were performed using the SPSS 26 package program.