Kartilaj ve fasya greft timpanoplasti uygulanan hastalarda multifrekans multikomponent timpanometri bulguları
Multifrequency multicomponent tympanometry results for the patients who were applied cartilage and fascia tympanoplasty
  1. Tez No: 684794
  2. Yazar: SIDDIKA AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmanın amacı, KOM nedeniyle Timpanik membran (TM) perforasyonu olan kartilaj greft veya fasya greft Tip 1 timpanoplasti uygulanmış bireylerin orta kulak fonksiyonlarını multifrekans, multikomponent timpanometri ile değerlendirmek, timpanoplastinin orta kulak rezonans frekansına (RF) etkisini tespit etmek kartilaj, fasya greft ve kontrol gruplarında ölçüm sonuçlarını incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 35.51 yıl olan 42 kadın ve 20 erkek toplam 62 birey/kulak dahil edilmiştir. Çalışma grubu KOM tanısı almış Tip 1 timpanoplasti uygulanan 23 kulaktan oluşmaktadır, materyal olarak 15 kulakta fasya, 8 kulakta kartilaj greft kullanılmıştır. Kontrol grubunda sağlıklı işitmeye sahip 39 kulak değerlendirilmiştir. Saf ses odyometri (SSO), 226 Hz timpanometri ve multifrekans, multikomponent timpanometri uygulandı. SSO hava ve kemik yolu eşikleri, timpanometrik parametreler, multifrekans, multikomponent timpanometri RF değeri ve Vanhuyse modeli tüm katılımcılarda incelenmiştir. Fasya greft uygulanan kulaklarda SSO hava yolu 19.67±8.24 dB, kartilaj greft uygulananlarda 20.57±12.66 dB bulunmuştur. Fasya ve kartilaj greft uygulanan kulakların SSO hava yolu ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,001;p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the middle ear functions of individuals who have TM perforation because of COM and who were applied fascia or cartilaj graft type 1 tympanoplasty; with multifrequency, multicompanent typanometry, determine the affect of resonance frequency (RF) for tympanoplasty on middle ear, and compare the measurement results on fascia, cartilaj graft and control groups. Totally 62 (42 females, 20 males) subjects/ears who 35.51 avarage age were included in this study. The study group consisted of 23 (15 Fascia grafts, 8 cartilaj grafts) ears diagnosed with COM and underwent tympanoplasty operation. The control group consists of 39 healthy ears. Pure tone audiometry was studied according to air, bone pathway threshold, tympanometric parametrics and multifrequency multicompanent tympanometry RF and Vanhuyse model were applied in all ears participating in the study. There was not statistically significant difference between the groups for their static compliance, gradient, ear canal volume values (p> 0.05).