Fetal izole serebral ventrikülomegali tanısı almış hastalarda intrauterin, neonatal ve postnatal nörogelişimsel sonuçlar
Intrauterine, neonatal and postnatal neurodevelopmental results in patients diagnosed fetal isolated cerebral ventriculomegaly
- Tez No: 684795
- Danışmanlar: UZMAN İLTER YENİDEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızda İzole ventrikülomegali tanılı fetüslerde intauterin, postnatal ve erken çocukluk döneminde nörogelişimsel sonuçların değerlendirilmesi, etiyolojik ve prognostik faktörlerin sonuçlara etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniği'nde Ocak 2016- Temmuz 2019 yılları arasında fetal serebral ventrikülomegali tanısı almış olan 327 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Antenatal ve perinatal özellikler kaydedilmiştir. Ek yapısal ve genetik anormalliği bulunan, ulaşılamayan, termine edilen, doğum sonrası exitus olan ve nörogelişimsel değerlendirmeyi etkileyebilecek özelliği olan vakalar dışlanmıştır. 48 hasta nörogelişimsel muayeneye çağırılmıştır. Nörolojik muayenesi nöropediatrist tarafından yapılmış, gelişim değerlendirmesi Erken Gelişim Evreleri Envanteri ile yapılmıştır. Bulgular: Fetal serebral ventrikülomegali olgularının %56,2 sinde ek anomali saptandı. Nörogelişimsel değerlendirmeyi etkileyecek özelliği bulunmayan, muayeneyi kabul eden 48 olguda kız / erkek oranı 1:2,1 bulundu. Ventrikül genişliği 10-12 mm arasında olanlar(%65) hafif VM, 12,1-15 mm arasında olanlar(%20,3) orta şiddette VM, >15 mm olanlar (%14,7) ağır VM olarak kategorize edildi. %60 olgu unilateral, %39,9 olgu bilateral bulundu. 33 çocuğun nörolojik muayenesi olağan izlendi. 10 çocuğa ileri tetkik planlandı. Gelişim testlerinde 21 çocukta normal gelişim gözlenirken 27 çocuk en az 1 alanda gelişim geriliği riski gösterdi. EGE sonuçları ile VM şiddeti, progresyonu ve Bilateral/Unilateral olması arasında anlamlı fark bulunmadı. Kız cinsiyette normal gelişim oranı anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Sonuç: İzoe VM olgularında uzun dönem izlemde VM şiddetinin ve progresyonunun gelişim üzerine etkisi yoktur. Kız cinsiyetin nörogelişimsel sonuçları anlamlı derecede daha iyidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the neurodevelopmental outcomes in fetuses with isolated ventriculomegaly in the intrauterine, postnatal and early childhood periods, and to examine the effects of etiological and prognostic factors on the results. Materials and Methods: 327 pregnant women diagnosed with fetal ventriculomegaly at the Perinatology Clinic of Zeynep Kamil Training and Research Hospital between 2016-2019 were included in the study. Antenatal and perinatal characteristics were recorded. Cases with additional structural and genetic abnormalities, inaccessible, terminated, postnatal exitus and with features that could affect neurodevelopmental evaluation were excluded. 48 patients were called for neurodevelopmental examination. His neurological examination was done by a neuropediatrist, and his developmental assessment was done with the Ages & Stages Questionnaire. Results: Additional anomaly was found in 56.2% of fetal ventriculomegaly cases. The female / male ratio was found to be 1:2.1 in 48 patients who did not have the feature to affect the neurodevelopmental evaluation and accepted the examination. Those with ventricular width between 10-12 mm (65%) mild VM, those between 12.1-15 mm(20.3%) moderate VM, those >15 mm(14.7%) were categorized as severe VM. 60% cases were unilateral, 39.9%cases were bilateral. Neurological examination of 33 children was normal. Further examination was planned for 10 children. While normal development was observed in 21 children in development tests, 27 children showed a risk of developmental delay in at least 1 area. There was no significant difference between EGE results and VM severity, progression and Bilateral/Unilateral. Normal development rate was found to be significantly higher in female gender. Conclusion: VM severity and progression have no effect on development in long-term follow-up in isolated VM cases. Neurodevelopmental outcomes of female gender were significantly better.