Yaşlıda malnutrisyon tedavisinde bireyselleştirilmiş diyet ile eş zamanlı fiziksel egzersiz uygulamasının beslenme durumu, fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of personalized diet and physical exercise on nutrition parameters, physical performance and quality of life of malnutrition treatment at older adults
  1. Tez No: 684879
  2. Yazar: HUZEYFE ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR SELÇUK AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, İç Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Ülkemizde yaşlı nüfusu giderek artmakta ve yaşlılarda atlanan malnutrisyon tanı ve tedavisi morbidite ve mortalite oranlarını artırmaktadır[1]. Yaşlılarda malnutrisyon tedavisinde oral nutrisyonel destek ürünleri kullanılarak yapılan çalışmalar mevcuttur. Ancak kişisel diyet tedavisinin fiziksel performans ve malnutrisyona olan etkisini inceleyen bir çalışma yoktur. Bu çalışmada bireysel diyet ve fiziksel egzersiz uygulamasının malnutrisyon, fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Materyal Metod: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Nutrisyon ve Geriatri Polikliniğine Ağustos-Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran 65 yaş üstü malnutrisyon ve malnutrisyon riskli 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma prospektif randomize kontrollü olacak şekilde dizayn edildi. Çalışma grubundaki hastalara diyet ile beraber fiziksel egzersiz verilirken kontrol grubundaki hastalara yalnızca diyet tedavisi uygulandı. 12 haftalık takip sonunda hastaların nutrisyon parametreleri, fiziksel performansları ve yaşam kalitesi gruplar içinde ve gruplar arasında değerlendirildi. Bulgular: Çalışmadaki hastaların %55'i erkek (n=11), %45'i kadındı (n=9). Erkeklerin yaş ortalaması 72.6, kadınların ise 70.7'ydi. Çalışma sonunda her iki grupta da MNA testi puan ortalaması istatistiksel olarak anlamlı oranda arttı (p=0.005). Çalışmanın başında ve sonundaki BMİ ortalamalarına bakıldığında diyet ve diyet+egzersiz grubunda anlamlı artış görüldü (p=0.005 , p=0.01). EQ-5D index skoruda diyet grubunda anlamlı değişim olurken (p=0.01) diyet+egzersiz grubunda anlamlı değişim olmadı (p=0.89). EQ-5D VAS skorunda hem diyet hem de diyet+egzeriz grubunda anlamlı değişim oldu (p=0.02 , p=0.02). ASMİ ortalama değişimlerine bakıldığında her iki grupta da anlamlı fark çıkmadı (p=0.09 , p=072). Çalışmanın başından sonuna kadar diyet grubundaki el sıkma gücünün ortalaması %31.6 ile anlamlı olarak arttı (p=0.005). Diyet+egzersiz grubundaki değişim de %34.5 ile anlamlıydı (p=0.005). Böylece diyet+egzersiz grubundaki el sıkma gücü oransal olarak daha çok artmış oldu. TUG testi ortalamalarına bakıldığında çalışma sonunda hem diyet hem de diyet+egzersiz grubundaki azalma anlamlıydı (p=0.01 , p=0.01). Sonuç: Çalışmamızda diyet ve fiziksel egzersiz tedavisi ile nutrisyon parametreleri ve fiziksel performansta iyileşme olduğunu gösterdik. Yalnızca nutrisyonel destek ürünleri değil aynı zamanda kişisel diyet uygulamalarının da hastalarda malnutrisyon tedavisinde kullanılabileceğini ve bu uygulamaların hastaların hem nutrisyon parametlerine hem de fiziksel performans değerlerine olumlu katkı sağlayabileceğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The older population is growing up in our country and missing of the malnutrition diagnosis and treatment couse to increase of morbidity and mortality rate in older adults[1]. There are a lot of clinical trials to treat of malnutrition in older adults with using oral nutritional supplement. But there is no clinical trial of investigate to effect of personalized diet on malnutrition and physical performance. Our study we aimed to examine of effects of personalized diet and physical exercise on malnutrition, physical performance and quality of life. Material and Methods: Total 20 patients included to study who over 65 years old with malnutrition and malnutrition risk from August 2020 to December 2020 at İstanbul Faculty of Medicine Clinical Nutrition and Geriatrics Unit. Study designed as prospective randomised and controlled. Diet and physical exercise applied to intervention group and the controll group took diet only. We investigate the nutrition parameters, physical performance and quality of life scores among the groups and in their each groups. Results: In study %55 of patients (n=11) was men and %45 of patients were women. Mean age of men was 72.6 and 70.7 of women. MNA mean scores increased significantly at the end of study (p=0.005). BMI mean scores also increased in diet and diet+exercise groups significantly (p=0.005 , p=0.01). There was significant diffirent of EQ-5D index scores in diet group (p=0.01) but there wasn't in diet+exercise group (p=0.89). There was significant diffirent of EQ-5D VAS scores in both groups (p=0.02 , p=0.02). Hand Grip strength increased in diet and diet+exersice group significantly (p=0.005 , p=0.005). But diet+exercise group's increasing rate was more over than diet group's (%34.5 , %32.6). TUG test scores decreased significantly in both groups (p=0.01 , p=0.01). Conclusion: We shown that there is improvement on nutrition parameters and physical performance with personalized diet and physical exercise. Our study determined of using personalized diet can be effective on malnutrition and physical performance againts using only oral nutrition supplement.