Libya'nın Türkiye Büyükelçiliğindeki halkla ilişkiler faaliyetleri
Public relation activities in the Embassy of Libya in Turkey
- Tez No: 684954
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Diplomatik misyonların, ev sahibi ülkelerle ekonomik, kültürel, politik ve askeri ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli rolleri olduğu bilinmektedir. Bu bağlar, her iki ülkenin ortak amaç ve çıkarlarına göre ve her ikisine de hizmet edecek şekilde yürütülür. Elçilikler ayrıca, yapılarının, süreçlerinin, davranışlarının ve iletişimlerinin bir yansıması olan temsil ettikleri ülkenin iyi veya kötü imajını oluşturmaktan da sorumludur. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki Libya büyükelçiliğindeki halkla ilişkiler sistemlerini ve yapısını değerlendirmenin yanı sıra, büyükelçilik personeli ile halk arasındaki halkla ilişkiler ve büyükelçilikteki iletişimin etkililiğine ilişkin algı farklılıklarını incelemektir. Değerlendirme iki ana metodoloji aracılığıyla gerçekleştirilmiştir: görüşmeler ve anketler. Her iki metodoloji de ulus ve elçilik imajı (NEI), medya kanalları ve iletişim (MCC) ve kuruluş-halk ilişkiler değerlendirmesi (OPRA) olarak ikiye ayrılan onaylanmış halkla ilişkiler ölçeklerine göre değerlendirildi. Ulus ve büyükelçilik imajına ilişkin röportaj cevapları, büyükelçiliğin dışişleri bakanlığının talimatı olmaksızın siyasi eylemler başlatma yetkisinin olmadığını açıkça göstermektedir; ancak ekonomik görüntüde büyükelçiliğin halkla ilişkiler rolü daha net olabilir. İletişimle ilgili cevaplar, büyükelçiliğin halkla iletişim kanalları kurarken büyük ölçüde yeni medya ve telefonlara bağımlı olduğunu gösteriyor. Röportaj açıklamasında geleneksel medyaya değinilmedi. OPRA soruları aracılığıyla ilişki değerlendirmesi, büyükelçiliğin, olayların meydana gelebileceğini ve soruşturma ve düzeltici eylemlere tabi olduğunu kabul ederek, halkın en iyi çıkarına sahip olduğunu göstermektedir. Büyükelçiliğin halkın geri bildirimlerini bir dereceye kadar önemsediğine işaret edilmesine rağmen, karar alma sürecini etkilemede dengeli bir güç olduğuna dair hiçbir gösterge yoktu. Anket sonuçlarında, analiz, büyükelçilik personelinin halkla karşılaştırıldığında halkla ilişkiler ve iletişim konularını hafife aldığını gösteriyor ki bu da PR ve iletişim sistemlerinde daha fazla iyileştirmeye ihtiyaç olduğunu gösteriyor. ANAHTAR KELİMELER: Halkla ilişkiler, İletişim, Kuruluş-Halkla İlişkiler, Libya, elçilik
Özet (Çeviri)
It is well-known that diplomatic missions have essential roles in boosting the economic, cultural, political and military relationships with host countries. These ties are executed according to the mutual goals and interests of both countries and in a way that serve both people. Embassies are also responsible for creating good or bad image of their representing country, which is a reflection of their structure, processes, conduct, and communication. The main aim of the current study is to evaluate public relations' systems and structure in the Libyan embassy in Turkey, as well as study the differences in perception between the embassy's staff and the publics of the effectiveness of public relations and communication in the embassy. The evaluation is performed through two main methodologies: interviews and questionnaires. Both methodologies were evaluated based on validated scales of public relations, which is divided into nation and embassy image (NEI) and media channels and communication (MCC), and organization-publics relationship assessment (OPRA). Interview answers on nation and embassy image shows clearly that the embassy is not authorized to initiate political actions without instructions from the ministry of foreign affairs; however, the public relations role of the embassy can be more clear in the economic image. The answers on communication shows that the embassy depends mainly on new media and telephones in establishing communication channels with the public. Conventional media was not mentioned in the interview statement. The relationship evaluation through OPRA questions shows that the embassy has the best interest of the public at heart, with acknowledgement that incidents may occur and are subject to investigation and corrective actions. There was no indication of a balanced power in influencing decision-making, although it was pointed out that the embassy cares to a certain extent of the public's feedback. In questionnaire results, the analysis indicates that the staff of the embassy underestimates public relations and communication issues in comparison with the public, which indicates a need for further enhancements in the PR and communication systems. KEYWORDS: Public relations; Communication; Organization-Public Relationship; Libya; Embassy