Evli kadınların psikolojik iyi oluş düzeylerini etkileyen faktörler: Türkiye - Azerbaycan karşılaştırması
The factors affecting the psychological well-being levels of married women: comparison of Turkey and Azerbaijan
- Tez No: 685000
- Danışmanlar: Doç. Profesör Doktor. HATİCE KUMCAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de ve Azerbaycan'da yaşamakta olan evli kadınların psikolojik iyi oluş düzeylerinin çeşitli faktörlere göre incelenerek karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma Türkiye'den 207, Azerbaycan'dan ise 225 evli kadın ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve Özmete (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan“Evli Kadın ve Erkeklerde Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t- testi, varyans analizi ve gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesi amacı ile Duncan çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır Araştırmadan elde edilen bulgularda, Türkiye'de ve Azerbaycan'da yaşayan evli kadınların eğitim durumlarına, sahip oldukları çocuk sayısına, evlilik sayılarına, eşlerinin çalışma durumlarına, evlilik sürelerine göre psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Türkiye'de yaşayan evli kadınların evlenme şekli ile psikolojik iyi oluş düzeyi arasında anlamlı bir farklılığa ulaşılamamış, ancak Azerbaycan'da yaşayan evli kadınların evli şekli ile psikolojik iyi oluş düzeyi arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Türkiye'de ve Azerbaycan'da yaşayan evli kadınların algıladıkları ekonomik gelir düzeyi, istek / sorunlarını eşleri ile paylaşma durumu, eşlerini tanıma durumları, evlilikten memnun olma durumları, evliliği bitirmeyi düşünme durumları ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma bulguları ilgili literatür ile tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining and comparing the psychological well-being levels of married women living in Azerbaijan and Turkey in terms of various factors. The descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research was carried out with 207 married women from Turkey and 225 married women from Azerbaijan. The data was gathered from the“Personal Information Form”developed by the researcher and the“Psychological Well-Being Scale in Married Women and Men”adapted to Turkish by Özmete (2016). During the analyses of the data, descriptive statistics, t-test, analysis of variance and in order to determine the differences between the groups, Duncan multiple comparison test were used. It was found out as result, there isn't any statistically significant difference between the psychological well-being levels and the educational background, the number of children, the number of marriages, the number of years of their marriage of the women and the employment status of their husbands. There isn't a significant difference between the psychological well-being levels and the type of marriages of the women in Turkey, yet there is a significant difference between the psychological well-being levels and the type of marriages of the women in Azerbaijan. It is found that there is a significant difference between the psychological well-being levels and their perception of their financial income, sharing their desires and problems with their husbands, being sincere and acquainted with theis husbands, being satisfied with the marriage and thinking of ending their marriages of the married women both in Turkey and in Azerbaijan. The findings are discussed in terms of related researches in literature and suggestions are presented.