COVID-19 salgınının BİST sektör endeksleri üzerine etkisinin analizi
An analysis of the impact of COVID-19 outbreak on BIST sector indices
- Tez No: 685006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ŞANLISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs Salgını, 21. yüzyılın en önemli tarihi olayları arasında yerini almıştır. Gelecekte de tarihi bir olay olarak ele alınacak olan bu salgınla beraber dünyadaki sağlık sistemleri ve ekonomiler büyük bir krizle karşı karşıya gelmişlerdir. Bu çalışmada öncelikle tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkan pandemiler ve ekonomik etkileri ortaya konulmuştur. Daha sonra günümüzde yaşanan ve oldukça önemli düzeyde olumsuz ekonomik etkiler yaratan koronavirüs salgınının ortaya çıkış süreci finansal piyasalara, Türkiye ve Dünya Ekonomileri üzerine etkisi kısaca ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı doğrultusunda koronavirüs pandemisinin BİST sektör endeksleri üzerine olan etkileri analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre sektörlerin ortalama getirilerinin pandemi öncesi dönem ile karşılaştırıldığında düştüğü görülmüştür. Bununla beraber sektörlerin etkilenme derecelerinin farklı olduğu bulgusuna da ulaşılmıştır. Bu bağlamda gerek mevcut pandeminin gerekse gelecekte yaşanabilecek pandemilerin ekonomik etkilerini azaltabilmek için politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Coronavirus Outbreak, which has affected the whole world, has taken its place among the important historical events of the 21st century. With this pandemic, which will be considered as a historical event in the future, health systems and economies in the world have faced a great crisis. In this study, firstly, pandemics that have emerged in the historical process and their economic effects are revealed. Then, the emergence process of the coronavirus pandemic, which is experienced today and has very significant negative economic effects, and its effect on financial markets, Turkey and World Economies are briefly discussed. In line with the main purpose of the study, the effects of the coronavirus pandemic on the BIST sector indices were analyzed. According to the results of the analysis, it was observed that the average returns of the sectors decreased when compared to the pre-pandemic period. In addition, it has been found that the degree of influence of the sectors is different. In this context, policy recommendations have been made in order to reduce the economic effects of both the current and future pandemics.