Herman Melville'nin Moby Dick romanının alegori kavramı üzerinden incelenmesi ve karakter resimlemeleri
An examination of Herman Melville's Moby Dick novel, through the concept of allegory and its character pictures
- Tez No: 685035
- Danışmanlar: DOÇ. HAŞİM ARİF BAĞCIVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, birçok disiplinde karşımıza çıkan alegori kavramının türleri ve yakınlık gösteren kavramları ile tanımı yapılmıştır. Tanımı yapılan kavramın edebiyat alanında edebi eserlerde kullanımı dikkate alınmış ve bu bağlamda alegorik bir eser olan Moby Dick romanı incelenmiştir. Çalışmada alegori kavramının saf olmayan alt katmanlarına sahip olan bu eserde, yazarın okuyucuya karakterler üzerinden açık seçik sunmadığı alegorik anlam için ne şekilde bir resimleme (illüstrasyon) önerisi getirilebileceği sorusuna cevap aranmıştır. Edebi eserlerde genelde birincil anlamda yer almayan metinlerin dışında bazı yazarlar okuyucuya asıl mesajı gizil bir şekilde sunmuştur. Yazar bu ikincil anlamı metaforik, ironik, hiciv ya da alegori gibi daha kapsamlı yöntemlerle okuyucuya sunmuştur. Genelde resimlenmiş alegorik romanların alegorinin ilk düzleminde yer alan saf alegori yöntemi ile verilmiş olması, bu türdeki eserlerde okuyucunun ikincil anlamı zorlanmadan anlaması, illüstratöründe metni zorlanmadan görselleştirmesine olanak sağlamıştır. Fakat Moby Dick gibi eserlerde alegori birincil düzeyde verilmemiştir. Bu bağlamda çalışmada, birincil düzlemde olamayan bir metnin resimlenmesinin ne şekilde yapılacağı sorusuna yanıt bulması amaçlanmış ve karakterlerinin resimlendiği örnek teşkil edeceği düşünülen bir çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of allegory, which we encounter in many disciplines, is defined with its types and concepts showing closeness. The use of the defined concept in literary works in the field of literature has been taken into consideration and in this context, the novel Moby Dick, an allegorical work, has been studied. In this work, which has impure sub-layers of the concept of allegory, an answer was sought to the question of how to suggest an illustration (illustration) for the allegorical meaning that the author does not clearly present to the reader over the characters. Literary from the texts that are not generally included in the primary sense in literary works, some authors presented the main message to the reader in a secret way. The author presented this secondary meaning to the reader through more comprehensive methods such as metaphorical, ironic, satire or allegory. The fact that generally illustrated allegoric novels are given with the method of pure allegory, which is located in the first plane of allegory, allows the reader to understand the secondary meaning in such works without difficulty, allowing the illustrator to visualize the text without difficulty. But in works like Moby Dick, allegory is not given at a primary level. In this context, the study aimed to find an answer to the question of how to illustrate a text that is not on the primary plane, and a study has been prepared in which its characters are thought to serve as an example.