Katkı malzemelerinin polyesterin elektriksel özelliklerine etkisi
The effect of filler materials on the electrical properties of polyester
  1. Tez No: 685084
  2. Yazar: SALİH NİŞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKDEN UĞUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde polimerler çeşitli avantajlarından dolayı başta elektrik endüstrisi olmak üzere birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu avantajların başında ise mevcut özelliklerinin farklı katkı madde türleri ile değiştirilebilmesi yer almaktadır. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde katkı maddelerinin, polyesterin elektriksel özelliklerine ve bozulmaya başladığı sıcaklık değerine etkisini incelemek amacıyla her biri ağırlıkça %3 manyetit, çinko oksit, kobalt ve nikel içeren 4 farklı türde katkılı polyester numune üretimi gerçekleştirilmiş, daha sonra bu numunelere eğik düzlem testi uygulanarak iz oluşumu için geçen süre belirlenmiştir. Test uygulanırken numuneler üzerinden akan akım miktarını gözlemlemek amacıyla numuneye seri bağlanan direnç üzerinden gerilim ölçümü yapılmış ve sonuçlar MATLAB yazılım platformunda çizdirilerek yorumlanmıştır. Katkı maddesi türünün numunenin ısıl dayanımına etkisini incelemek amacıyla test boyunca numune üzerindeki sıcaklık dağılımı termal kamera ile gözlemlenmiştir. Tez çalışmasının ikinci bölümünde ise üretilen numunelerin bağıl dielektrik sabiti ve bağıl manyetik geçirgenlik katsayıları ölçülmüş, daha sonra bu değerler kullanılarak test sırasında numune üzerinde oluşan elektrik ve manyetik alan dağılımı Computer Simulation Technology programı ile simule edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, polymers are widely used in many fields, especially in electrical industry, due to their various advantages. One of these advantages is the possibility to change the existing properties of polmeric materials by using different types of fillers. In the first part of this thesis, in order to define the effect of fillers on the electrical properties of polyester and also to measure the temperature at which it starts to deteriorate, 4 different types of doped polyester samples were produced, which contains 3% by weight magnetite, zinc oxide, cobalt and nickel. Afterwards, to define the beakdown time, inclined plane tracking test was applied to these samples. In order to observe the amount of current flowing through the samples during the test, voltage measurement was carried out over the resistor connected in series with the sample and the results were interpreted by using MATLAB software platform. In order to examine the effect of filler type on the termal breakdown strength of samples, the temperature distribution over the surface was examined with a thermal camera throughout the test. In the second part of the thesis, relative dielectric permittivity and magnetic permeability coefficients of the produced samples were measured and according to these results, electric and magnetic field distribution formed on the sample during the test was simulated with the Computer Simulations Technology program.