Covıd-19 pandemisi ve sonrasında inşaat projelerinde risklerin algısı ve yönetimi
Perception and management of risks in construction projects during and after the covi̇d-19 pandemic
- Tez No: 685088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Covid-19 Pandemi, ticari ve ekonomik alanlar başta olmak üzere hayatın her alanını etkilemiştir. İnşaat projeleri ve inşaat sektörü, Covid-19'dan en çok etkilenen sektörlerden biridir. Genel olarak riskler, projenin üç hedefini (Zaman – Maliyet - Kalite) etkiler ve risk yönetimi süreci inşaat projesi içindeki zor süreçlerden biridir. Projenin amaçlarını etkileyen ani ve beklenmedik bir olay olan krizler, yönetim sürecini zorlaştırmakta ve projenin üç amacını daha fazla etkilemektedir. Covid-19 pandemisinin aniden ortaya çıkması ve hayatın her alanına etkisi, bir kriz olarak sınıflandırılmasının temel nedenidir. İnşaat projeleri salgından büyük ölçüde etkilenmiştir. Genel olarak, bu etkiler olumlu veya olumsuz olabilir. Covid-19'dan da etkilenen inşaat sektöründe, proje çalışmalarının durdurulması veya projedeki çalışan sayısının azaltılması gibi olumsuzluklar da bulunmaktadır, ancak diğer yandan projedeki işçilerin sağlık ve güvenliğinin artmasına katkı sağlayabilecek olumlu tarafları da vardır. Bu tez çalışmasında Covid-19 pandemisinin sınıflandırılması, bir kriz olarak ele alınıp alınmadığı ve bu tür krizleri yönetmek için alınması gereken önlemler tartışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, Covid-19 pandemisi, özellikleri ve çalışma biçimleri belirlendikten sonra direk krizden riske dönüştüğü için risk yönetimi ve risk yönetimi sürecinin aşamaları ele alınmıştır. Krizin en önemli özelliği, ani ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle, bir kez meydana gelir gelmez doğrudan öngörülebilir risklere dönüştürülür ve olumsuz risklerden kaçınmak ve mümkün olduğunca olumlu risklerden yararlanmak için önceden planlanmış bir plan gereklidir. Tez çalışmanın amacı, inşaat projelerindeki risk ve kriz türlerini ve bunların nasıl yönetileceğini belirlemek, Covid-19 pandemisinin projeler üzerindeki etkisini ve pandeminin projeler üzerindeki etkisini azaltmak için alınan önlemleri tespit etmektir. Daha önceki pandemilerde elde edilen çalışmalar incelenerek, inşaat firmalarının proje kapsamında risk yönetimi uygulayıp uygulamadığını tespit etmek, Covid-19 pandemisi karşısında alınan önlemleri bilmek ve pandemileri risk olarak yönetmek için izlenebilecek prosedür ve adımları belirlemek için dünya çapında inşaat projelerinde çalışanlara bir anket tasarlanmış ve dağıtılmıştır;. Tez çalışması ile risk yönetiminin inşaat projelerinde yaygın olmayan bir süreç olduğu ve genel risk yönetimi için önceden bir plan geliştirilmediği sonucuna varılmıştır. Çalışma ayrıca pandemi ve salgın hastalık riski adı verilen yeni bir risk türü ekleme önerisiyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has affected all sectors of life, especially the commercial and economic sectors. Construction projects and the construction industry are among the sectors most affected by Covid-19. In general, risks affect the three objectives of the project (Time- Cost- Quality) and the process of risk management is one of the difficult processes in a construction project. Crises, a sudden and unexpected event that affects the objectives of the project, complicates the management process, and further affects the three objectives of the project. The sudden appearance of the Covid-19 pandemic and its impact on every aspect of life is the main reason why it is classified as a crisis. Construction projects have been greatly affected by the epidemic. In general, these effects can be positive or negative. In the construction sector, which is also affected by Covid-19, there are negative aspects such as stopping the work of the project or reducing the number of employees in the project, but on the other hand, there are also positive aspects that can contribute to increasing the health and safety of workers within the project. In this thesis, the classification of the Covid-19 pandemic was discussed, and whether it was dealt with as a crisis or not, and the measures that should be taken to manage crises of this type were also discussed. In addition, in this study, risk management and the stages of the risk management process were discussed, as the Covid-19 pandemic, after identifying its characteristics and ways of dealing with it, directly turned from a crisis to a risk. The most important characteristic of the crisis is its sudden and unexpected occurrence. Therefore, as soon as it occurs once, it is converted directly into predictable risks, and a pre-planned plan is required to avoid negative risks and take advantage of positive risks as much as possible. The aim of the study is to identify the types of risks and crises within construction projects and how to manage them. The main objective of the study is to identify the impact of the Covid-19 pandemic on projects, and the measures taken to reduce the impact of the pandemic on the project. By examining the previous studies which obtained in epidemics, a questionnaire was designed and distributed to construction project workers around the world to determine whether construction companies have implemented risk management within the scope of the project, to know the actions taken against the Covid-19 pandemic, and to identify the actions and steps that Epidemiology management can be followed as a risk. Through the study of the thesis, it was concluded that risk management is an uncommon process in construction projects and no general risk management plan has been developed in advance. The study also resulted in a recommendation to add a new type of risk called epidemic and epidemic risk.