A microcomputer microprocessor based DC motor speed controller
Bir mikrobilgisayar-mikroişlemci tabanlı DC motor hız denetleyicisi
- Tez No: 68509
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KOCAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZ BİR MİKROBİLGİSAYAR - MİKROİŞLEMCİ TABANLI DC MOTOR HIZ DENETLEYİCİSİ Ünver, Celal Yüksek lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez yöneticisi : Prof. Dr. Erol Kocaoğlan Eylül 1996, 64 sayfa Bu çalışmada, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Elektrik ve Elektronik bölümüne ait Elektrik Makineleri Laboratuarında bulunan 3 kW. ayrı uyarılmış de motorun hızını denetleyen mikrobilgisayar - mikroişlemci tabanlı bir sistem tanımlanmıştır. Bu sistem bir PCL - 711 PC - MultiLab bilgi işleme kartı ve INTEL 386 bilgisayar ile birlikte bir PIC16C56 mikroişlemci kullanmaktadır. Sistem, elektrik makineleri laboratuarında, öğrenciler tarafından motorun karakteristiklerini elde etmek ve motorun hızını değişik yük koşullarında denetleyebilmek için kullanılacaktır. Kontrol stratejisi ve donanım bölümleri, kontrol teorisi ve elektronik dallarında bilgileri sınırlı olan öğrencilerin anlayabileceği düzeydedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MICROCOMPUTER - MICROPROCESSOR BASED DC MOTOR SPEED CONTROLLER Ünver, Celal M. Sc, Department of Electrical And Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Erol Kocaoğlan September 1996, 64 pages This thesis describes a microcomputer - microprocessor - based control system for speed control of a 3 kW. separately excited dc. motor available in the undergraduate electrical machinery laboratory of the Department of Electrical And Electronics Engineering in the Middle East Technical University. The system uses a PCL - 711 PC - MultiLab card data acquisition system ( DAS ) and an INTEL 386 microcomputer in conjunction with a PIC16C56 microcontroller. This system is going to be used by students in the electrical machines laboratory to obtain the characteristics of the motor and control its speed under different load conditions. The control strategy and the hardware part are in such a level that the students in the junior level with limited background in control theory and electronics can understand its operation. m