Akıllı ev sisteminde ısıl modelleme oluşturularak enerji yönetimi
Energy management by creating thermal modeling in the smart home system
  1. Tez No: 685118
  2. Yazar: ONUR ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIFAT BOYNUEĞRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda günden güne akıllı evlere olan yönelim artmaktadır. Ayrıca teknolojinin gelişmesiyle de daha yüksek güç tüketimi olmakta ve buna bağlı olarak enerji ihtiyacı artmaktadır. Bu çalışmada bir akıllı ev tasarımı oluşturulmuştur. Bu akıllı ev sistemi için dinamik ısıl ve elektriksel modelleme yapılmıştır. Isıl modelleme TS 825 binalarda ısı yalıtım kuralları standardı dinamik hale dönüştürülerek uygulanmıştır. Elektriksel modelleme için de rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi üretim sistemleri modellenmiştir. Isıl ve elektriksel modellemenin birbiri ile entegrasyonu sonrasında bir enerji yönetim sistemi uygulanmıştır. Bu enerji yönetim sistemi içeriğinde yük kaydırma tekniği kullanılmıştır. Ayrıca üretilen fazlalık yenilenebilir enerjiyi depolama için herhangi bir depolama sistemi kullanmak yerine enerjiyi ısıda depolama (P2H) tekniği kullanılmıştır. Böylece bu dinamik enerji yönetim sistemi sayesinde hem elektrik hem de doğalgaz faturalarında tasarruf hedeflenmiştir. Simülasyon sonuçları grafikler ile detaylı bir şekilde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the trend towards smart homes has been increasing day by day. In addition, with the development of technology, there is a higher power consumption and accordingly the need for energy increases. In this study, a smart home design was created. Dynamic thermal and electrical modeling has been done for this smart home system. Thermal modeling TS 825 has been applied in buildings by transforming the thermal insulation rules standard into a dynamic one. Wind power and solar power generation systems are modeled for electrical modeling. After the integration of thermal and electrical modeling, an energy management system was implemented. Load shifting technique is used in this energy management system. In addition, instead of using any storage system to store the excess renewable energy produced, the energy storage in heat (P2H) technique is used. Thus, savings in both electricity and natural gas bills are targeted thanks to this dynamic energy management system. The simulation results are shown in detail with graphics.