Ankara ilindeki ortaöğretim okullarının özel gelir kaynakları
Private income sources of high school in the city of Ankara
- Tez No: 94639
- Danışmanlar: PROF.DR. L. IŞIL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
BÖLÜM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özet, sonuç ve önerileri yeralmaktadır. Özet Araştırmanın amacı, Ankara ilindeki genel ortaöğretim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim okullarının özel gelir kaynaklarını belirlemektir. Ayrıca bu araştırma ile Milli Eğitim Bakanlığı harcamalarının (1987-1997) gelişimi incelenmiştir. Araştırma, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yeralan genel lise, endüstri meslek lisesi, ticaret lisesi, imam-hatip lisesi ile kız meslek lisesindeki yönetici, öğretmen ve öğrencilere anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 14 yönetici, 96 öğretmen ve 500 öğrenci katılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans ve X2 istatistik tekniği kullanılmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir: 1) Devlet bütçesinden Milli Eğitime ayrılan pay oldukça yetersizdir. MEB'e ayrılan kaynaklar oransal olarak yıldan yıla farklılaşmakta ve istikrarsız bir görünüm çizmektedir. Buna karşılık kaynak bulma çabaları da yetersizdir. İzlenen eğitim politikalarıyla, devlet verdiği eğitimin maliyetini giderek artan oranlarda velilere yüklemektedir. Bu durum ise, eğitimde özelleştirmenin hızla arttığını göstermektedir. 2) Okullarda para toplama konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Öğretmen, öğrenci ve yöneticiler sıkıntı çekmektedirler. 873) Eğitim sisteminin bütçe dışı gelir kaynaklarıyla sürdürülemeyeceği görüşü ağırlıklı olarak ortaya çıkmıştır. 4) Öğrencilerden para toplama işinin çözüm olmayacağı bir yana para toplanırken ailelerin gelir düzeyleri de göz önünde bulundurulmamaktadır. Bu durum fırsat ve olanak eşitliğine ters düşmektedir. 5) Öğretmenlerin asli görevlerinin dışmda para toplamaları, öğrencilerinin karşısında onları tahsildar durumuna düşürmektedir ve mesleğin onurunu zedelemektedir. 6) Devletin eğitim politikalarının sonuç almaya yönelik olmadığı, günlük politikalarla yıldan yıla değişen uygulamalarla kaynakların etkin kullanılmadığı gözlenmektedir. Sonuçlar Araştırmanın sonuçları şöyle sıralanmaktadır: 1. GSMH'den MEB bütçesine ayrılan paylar istikrarsız bir görünüm çizmektedir. 2. MEB bütçesi içerisinde en büyük harcama kalemi, personel giderleridir. 3. İlköğretim yatırımları, ortaöğretim yatırımlarına oranla daha fazladır. Dolayısıyla, ilköğretime ayrılan ödenekler ortaöğretime oranla daha fazladır. 4. Araştırmaya alman okulların tamamı bütçe dışı kaynaklara başvurmaktadır. 885. Okul türlerine göre elde edilen en yüksek gelir kaynaklan içinde Milli Eğitim Vakfi katkı payı, araştırma kapsamındaki okulların tamamında üst sıralarda yeralmaktadır. 6. Okul giderlerinin karşılandığı gelir kaynaklarından Genel-Özel bütçeden karşılananlar yakıt, elektrik, su ve öğrencilere yapılan sosyal yardımlardır. Bunun dışında yeralan harcamalar özel gelirler ve döner sermaye gelirlerinden yapılmaktadır. 7.“Katkı payı”ve“karne parası”okullarda en çok toplanan özel gelirleri oluşturmaktadır. 8. Ailelerin büyük çoğunluğu alt sosyo ekonomik düzeydedir. Gelir düzeyi düşük olan öğrenciler“katkı payım devlet ödemeli”şeklinde görüş bildirmişlerdir. 9. Öğrencilerin %86.7'si okulda ya da sınıfta para toplanmasından rahatsız olduklarını belirtmişlerdir. 10. Öğrenciler, para getirmeyen öğrencilere karşı idarenin ve öğretmenlerin onları sözle uyardıkları, daha sonra da karne vermediklerini belirtmişlerdir. 11. öğrencilerin verdiği bilgiye göre, para getirmeyen öğrenciler idareye bildirilerek, velilerine duyuru yapılmaktadır. 12. Sınıf içerisinde para toplamak sınıf başkanının görevleri arasında görülmektedir. 13. Öğretmenlere göre, sınıfta para toplanması öğretmen-öğrenci ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. 8914. Öğretmenlere göre, sınıfta ya da okulda para toplama işinin ortaya çıkardığı sorunlar,“öğretmenin tahsildar durumuna düşmesi, saygınlığının azalması”,“öğretmen ile öğrencinin karşı karşıya gelmesi”ve“derslerde zaman kaybına neden olmasıdır.”15. Okul yöneticileri öğrencilerden para toplamak üzere öğretmenleri işe koşma konusunda,“emir”ve“etkileme”yöntemlerine başvurmaktadırlar. 16. Öğretmen ve yöneticiler yüksek oranda, ek kaynak girişi için uygulanan bugünkü yöntemlerin etkili olmadığı görüşü etrafında birleşmişlerdir. Öneriler 1- Araştırma sonucu elde edilen bulgular gözden geçirildiğinde, yöneticiler, öğretmenler ve öğrenciler para toplama işinden rahatsız olmaktadırlar. Para toplama işi okullarda sıkıntı yaratmaktadır. Tüm bu olumsuzluklar sonucu elde edilen para etkili kullanılamamaktadır. Eğitimde finansman sorununu çözmek için devlet, bütçeden eğitime daha fazla kaynak ayırmalıdır. Kaynakların etkili kullanımı ile ilgili önlemleri almalıdır. 2- Geçici ve sürekliliği olmayan gelirleri gözetmek yerine akılcı politikalarla ve planlarla kaynakların etkili kullanımı sağlanmalıdır. Kaynak kullanımında öncelikler iyi belirlenmelidir. 3- Dünyanın gelişmiş ülkelerindeki eğitim finansman modelleri incelenerek Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısına en uygun modeller yaratılmalıdır. 90
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the research is to determine the private sources of general secondary schools, vocational and technical high schools in Ankara. By this study development of National Education Ministry's expenditure is investigated too. Research is carried out by applying questionarrie to staff, teachers and students in general high school, industrial vocational school, commercial high school, religion school, and vocational school for girls in Ankara region. Fourteen officers, ninety six teachers and five hundreds students are included into the research. Percentage, (%) frequency (f) and X2 (Chisquare) statistical techniques were used in analysing data. The conclusions from the research findings can be summarized as follows. 1. The burden is assigned from state Budget to National Education was insufficient. Assigned resources to National Education Ministry (NEM) differs percently year by year and draws a instable appearance. Source finding efforts were also not enough. State gives responsibility in the cost of education increasingly to parents, with her education rapidly increases. This shows that the privatisation of National education increases rapidly. 2. In schools, some difficulties are experienced in concerning with collecting donations. Teachers, students and administrators had difficulties responding financial support. 943. The view education system could not be continued with non budgetary income sources, heavily come to light. 4. In addition, the collection of donations is not solution with regards of general levels of families. It is contrasted with equal opportunity. 5. The collection of donation by teachers damages the honour of teachers 6. Educational policy of state does not tend to be conclusionary and sources are not used effective during past years. 95