Ultrases işlemı uygulanarak hindistan cevizi kabuğu sıvı tütsüsü içeren zencefil nişastası bazlı yenilebilir filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of ginger starch based edible films incorporated with coconut shell liquid smoke by ultrasound treatment
  1. Tez No: 685126
  2. Yazar: YOVITA RAHMASARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE POLAT YEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, ultrases işlemi uygulanarak hindistan cevizi kabuğu sıvı tütsüsü içeren zencefil nişastası bazlı nano-emülsiyon filmlerin özellikleri araştırılmıştır. Filmlerin inhibisyon etkisi, 12 gün boyunca 4°C'de kıyma üzerinde Escherichia coli O157:H7'ye karşı belirlenmiştir. Kıymanın oksidatif kararlılığı ve duyusal özellikleri de depolama sırasında test edilmiştir. Hindistan cevizi sıvı tütsüsü (CSLS) içeren film çözeltileri, 218,43 ila 242,40 nm arasında değişen küçük partikül büyüklüğü sergilemiş ve film formülasyonunun oldukça kararlı bir yüzey yüküne (-18,30 ile -17,90 mV) sahip olduğu görülmüştür. Ultrases işlemi, değişen parçacık özelliklerinden dolayı, filmlerin fiziksel, mekanik, bariyer, mikroyapısal ve antibakteriyel özelliklerini önemli derecede etkilemiştir. Filmlerin mikroyapısı, ultrases işleminden sonra daha homojen hale gelmiş ve bu da su buharı geçirgenliğinin (WVP) azalmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the properties of ultrasound treated ginger starch nano-emulsion films incorporated with coconut shell liquid smoke (CSLS) were investigated. Inhibitory effects of films were determined against Escherichia coli O157:H7 on ground beef at 4 °C for 12 days. Oxidative stability and sensory properties of ground beef were also tested during storage. The film forming solutions containing CSLS exhibited small particle sizes ranging from 218.43 nm to 242.40 nm and film formulation had quite stable surface charge (-18,30 and -17,90 mV). Ultrasound treatment significantly affected the physical, mechanical, barrier, microstructural, and antibacterial properties of films, due to changing particle properties of films. Microstructure of films became more homogeneous after ultrasound treatment and caused to lower water vapor permeability (WVP). The WVP for the ginger starch film was 1,54±0,10 g.mm/m2h.kPa, which decreased significantly with the impregnation of CSLS.