Okul öncesi öğretmenlerin çevresel etik anlayışları ile sorunlu çevresel davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' understanding of environmental ethics and their problematic environmental behaviors
  1. Tez No: 685166
  2. Yazar: BUSE DURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİÇEK DİLEK BAKANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin çevreye yönelik etik tutumları ile sorumlu çevresel davranış düzeylerini ve aralarındaki ilişkileri belirlemek ve çevreye yönelik etik tutumları ile sorumlu çevresel davranış düzeylerinin cinsiyet, mesleki deneyim yılı, ve çalıştıkları okul türü vs. bağımsız değişkenlerine göre farklılaşma durumlarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ilinde görev yapmakta olan 290 okul öncesi öğretmeni ile yürütülmüştür. Çalışmada nicel araştırmaya uygun olarak betimsel ve ilişkisel tarama modeli, örneklemin belirlenmesinde ise kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında 'Çevreye Yönelik Etik Tutum ölçeği' ve 'Çevre Davranış Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada çevreye yönelik etik tutum ölçeğinin Cronbach Alfa değeri (.72), çevre davranış ölçeğinin Cronbach Alfa değeri (.86) olarak belirlenmiştir. Araştırmada verilerin analizi SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak yapılmış, elde edilen veriler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız t-testi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin, düşük düzeyde çevreye yönelik etik tutuma, çevre merkezli etik yaklaşıma ve dinsel etik yaklaşıma sahip oldukları, yüksek düzeyde insan merkezli etik yaklaşım ve ekofeminist etik yaklaşıma sahip oldukları ve düşük düzeyde genel çevre davranışına sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the ethical attitudes of preschool teachers towards the environment and their level of responsible environmental behavior and the relationships between them, and their ethical attitudes towards the environment and responsible and responsible environmental behavior levels by gender, professional experience, and the type of school they work in. It was carried out in order to reveal the differentiation states according to the independent variables. The research was conducted with 290 preschool teachers working in Istanbul in the 2019-2020 academic year. In the study, descriptive and relational screening model was used in accordance with quantitative research, and easily accessible sampling method was used in determining the sample. In the collection of data, ''Environmental Ethical Attitude Scale'' and ''Environmental Behavior Scale'' were used. In the study, the Cronbach Alpha value of the environmental ethical attitude scale (.72) was determined as the Cronbach Alpha value of environmental behavior scale (.86). The analysis of the data in the study was made using the SPSS 22.0 statistical program, and the data obtained were analyzed by one-way analysis of variance (ANOVA) and independent t-test. As a result of the study, it was determined that preschool teachers participating in the study have a low level of ethical attitude towards the environment, an environmentally oriented ethical approach and a religious ethical approach, have a high level of human-centered ethical approach and ecofeminist ethical approach, and have a low level of general environmental behavior.