Almanya'da manevi danışmanlık ve rehberlik modelleri üzerine bir araştırma
A research on spiritual counseling and guidance models in Germany
  1. Tez No: 685254
  2. Yazar: MERYEM ÖZMEN YAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN OKUMUŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Manevi danışmanlık ve rehberlik, dinî sorulara yönelik cevap arayışlarını da kapsayan, dinî ve dünyevi problemlerin çözümünde kullanılan bir çeşit danışma sürecidir. Yaşamın zorlu dönemlerinde ona eşlik etmek, teselli, ümit, cesaret gibi duygularla ona manevi destekte bulunmaktır. Hayatın farklı dönemeçlerinde insanların ihtiyaç duyduğu manevi desteği alması toplumdan kopmaması, akıl ve ruh sağlığını muhafaza edebilmesi için bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın tek seferlik değil sürekli olarak erişebilir olması, ihtisas alanlarının oluşması gerekmektedir. Tez çalışmamızda nitel araştırma türü tercih edilerek bu alanda yazılmış literatür taranmış, özellikle Hristiyan Alman ekolünde kadim kurumsal yapısı bulunan manevi danışmanlık ve rehberlik çalışmaları analiz edilmiş ve bu yapıların Türkiye'de nasıl uyarlanacağı konusu ele alınmıştır. Tezimizde okunabilecek bulgular, bu alanda görülen boşluğu doldurması için bir zemin oluşturmasına ve yeni çalışmaların yapılabilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Spiritual counseling and guidance is the kind of counseling process that is being used in solving religious and worldly problems, including the search for answers to religious questions. Providing guidance, spiritual support, consolation, hope and courage are the main aspects of this counselling method. It is vital for people to receive moral support when they need them. This helps them not to break away from society and preserve their mental health. This service should be accessible on a broader spectrum provided professionally. In this thesis study, a qualitative research type was preferred as well as literature in the field of spiritual counseling and guidance studies based upon the German Christian school has been researched. The thesis study also provides suggestions of their application and integration into the Turkish Health and Education system. It is our humble belief that the findings in this thesis will shed light on the necessity of such offerings, provide a foundation for practical applications as well as help initiate new studies in this field.