Sezaryen doğumunda plasenta ayırma metodu ve uterus onarım yerinin enfeksiyon morbiditesi, operatif kan kaybı ve operatif işlem süresine olan etkisi
The effect of placenta separation method and uterus repair site on infection morbidity, operative blood loss and operative procedure time in cesarean delivery
  1. Tez No: 685273
  2. Yazar: SADIK KÜKRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Sezaryen operasyonu esnasında, plasentanın spontan veya manuel yolla doğurtulmasının ve uterin insizyonun batın içinde veya dışında onarımının, intraoperatif kan kaybı, postoperatif enfeksiyon morbiditesi ve postoperatif hastanede kalış süresi üzerindeki etkilerini değerlendirdik. Yöntem: Üçüncü basamak hastanemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde acil sezaryen operasyonu endikasyonu alan 160 hasta arasından çalışmaya uygun 150 hasta ile prospektif randomize kontrollü çalışma gerçekleştirildi. Hasta popülasyonunu dört gruba ayırıldı. Bu dört grup, plasentanın elle ve spontan traksiyon yöntemiyle çıkarılma şekli ile uterus insizyonunun batın içi ve batın dışında onarılması metodlarının karşılaştırılması yoluyla oluşturuldu. Kan kaybı, kantitatif ve gravimetrik yöntemler kullanılarak belirlendi. Uterin hassasiyet dağılımı ve ağrı ölçümü için kullanılan tek boyutlu bir yöntem olan sayısal derecelendirme ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Context: We have evaluated the effects of spontaneous or manual delivery of the placenta and repair of uterine incision inside or outside the abdomen on intraoperative blood loss, postoperative infection morbidity and postoperative hospitalization time. Method: We conducted a prospective randomized controlled study with 150 patients eligible for the study among 160 patients who were indicated for emergency cesarean operation in our tertiary hospital. We divided the patient population into four groups. These four groups were formed by comparing the way the placenta was delivered manually and by spontaneous traction with the repair of the uterus inside and outside the abdomen. Blood loss was determined using quantitative and gravimetric methods. Numerical rating scale was used, which is a one-dimensional method used for uterine sensitivity distribution and pain measurement.