Uzaktan algılama yöntemleriyle yüzeysel sularda kalite tayini
Quality estimation in surface waters by remote sensing methods
  1. Tez No: 685275
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YİLDİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ İÇAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, insan yaşantısında önemli bir kaynak olan göl suyu kalitesinin ve kirlilik düzeyi tayininde kullanılabilecek parametreler, daha hızlı bir yöntem olan Uzaktan Algılama (UA) verileriyle belirlenmeye çalışılmıştır. İstanbul il sınırları içinde kalan Terkos gölü ve gölü besleyen akarsular da yüzeysel su kirlilik parametresi olan Toplam Askıda Katı Madde (TAKM), pH, Sıcaklık değerleri saptanmaya çalışılmıştır. Bu değerlerin belirlenmesinde, Sentinel-2 ve Landsat-8 uydularına ait görüntü verisi kullanılıp zamansal değişimler göz önüne alınarak yüzeysel sularda kirlilik değişimleri ortaya konulmuştur. Toplam Askıda Katı Madde değeri kirlik değerinin en yükseği Eylül 2019 ve en düşüğü Kasım 2020 olarak saptanmıştır. pH değerlerinin en yükseği Kasım 2020 tarihinde ve en düşüğü Eylül 2019 tarihinde elde edilmiştir. Bu değişimler İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) den alınan verilerle karşılaştırılmıştır. Bu sonuçların korelasyon değerleri; TAKM miktarında r=0,85 pH değerinde r=0,88 ve sıcaklık ölçümlerinde r=0,89 olarak belirlenmiştir. Yüzeysel sularında TAKM, pH ve Sıcaklık parametrelerinin uzaktan algılama yöntemleri ile izlenmesi istatistiksel açıdan kabul edilebilir sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the parameters that can be used in determining the quality of lake water and pollution level, which is an important resource in human life, were tried to be determined with Remote Sensing (UA) data, which is a faster method. It was tried to determine the surface water pollution parameter of Total Suspended Solid Matter (TAKM), pH, and Temperature values on Terkos Lake and the rivers feeding the lake within the provincial borders of Istanbul. In the determination of these values, the image data of Sentinel-2 and Landsat-8 satellites were used and the pollution changes in the surface waters were revealed by taking into account the temporal changes. It plays an important role in the protection of usable water resources. Suspended Solids value was found to be the highest in September 2019 and the lowest in November 2020. The highest pH values were obtained in November 2020 and the lowest values were obtained in September 2019. These changes were compared with the data received from the Istanbul Water and Sewerage Administration (ISKI). Correlation values of these results; r=0,88 at pH value of r=0,85 in TAKM amount and r=0,89 in temperature measurements. Monitoring of TAKM, pH and temperature parameters in surface waters by remote sensing methods gives statistically acceptable results.