Çocukluk çağı obezitesinde yeni nesil kardiyovasküler risk belirteçlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of new generation cardiovascular risk markers in childhood obesity
  1. Tez No: 685313
  2. Yazar: ŞULE GÜLER KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METİN DONMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Vücutta aşırı yağ birikimi olarak tanımlanabilen obezite küresel bir sağlık sorunudur. Gıdaya erişimin kolaylaşması ve fiziksel aktivitenin azalması gibi etkenler sebebiyle obezite ve komplikasyonlarının insidansı artmaya devam etmektedir. Hipertansiyon, koroner arter hastalığı, aritmiler ve ani kardiyak ölüm gibi kardiyovasküler hastalıklar obeziteye bağlı morbidite ve mortalitenin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Obezitenin kardiyovasküler sistem üzerine etkilerinin klinik bulgu vermeden çocukluktan itibaren başladığının gösterilmesiyle, çocukluk çağı obezitesiyle ilişkili kardiyovasküler değişiliklerin mekanizmasının aydınlatılması daha da önem kazanmıştır. Bu çalışmada kardiyovasküler hastalıkların obeziteyle ilişkili patolojik süreçlerine dahil olabileceği düşünülen bazı biyokimyasal parametreleri araştırmayı amaçladık. 177 çocuk çalışmaya dahil edildi ve vücut kitle indeksi persentilleri ve metabolik sendrom kriterlerine göre 4 gruba ayrıldılar: normal vücut kitle indeksli çocuklar, obez çocuklar, morbid obez çocuklar ve metabolik sendromlu çocuklar. Çocukların serum örneklerinden yüksek duyarlıklı kardiyak troponin T, kardiyak miyozin bağlayıcı protein C, trimetilamin N oksit, çözünebilir tümör nekroz faktörü benzeri zayıf apoptoz indükleyici, kromogranin A, multimerin-2 düzeyleri ve diğer biyokimyasal parametreler bakıldı. Çocukların antropometrik ölçümleri ve klinik bulguları kaydedildi. Normal vücut kitle indeksi olan çocuklar obez, morbid obez ve metabolik sendromlu çocuklara göre anlamlı düzeyde daha yüksek kromogranin A düzeyine sahipti (p0.05). Bu sonuçlar kardiyak miyozin bağlayıcı protein C ve kromogranin A moleküllerinin obeziteyle ilişkili kardiyovasküler hastalıkların patogenezinde rol aldığı düşüncesini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity, which can be defined as excessive fat accumulation in the body, is a global health problem. Prevalence of the obesity and its complications continue to increase because of the factors like easy access to high-energy food and decreased physical activity. Cardiovascular diseases such as hypertension, coronary artery diseases, arrythmias constitute a significant part of obesity related morbidity and mortality. Since the effects of obesity on cardiovascular system has been shown to start in the childhood without clinical findings, elucidating the mechanisms of cardiovascular changes associated with childhood obesity became more important. In this study, we aimed to investigate some biochemical parameters which may be involved in the obesity related pathologic processes of cardiovascular diseases. 177 children were included in the study, and they were divided into 4 groups according to their body mass index percentiles and presence of the metabolic syndrome: children with normal body mass index, obese children, morbid obese children, and children with metabolic syndrome. High-sensitivity cardiac troponin T, cardiac myosin binding protein C, trimethylamine N-oxide, soluble tumor necrosis factor-like weak inducer, chromogranin A, multimerin-2 levels and other were measured from serum samples of the children. Anthropometric measurements and clinical findings of the children were recorded. Children with normal body mass index had significantly higher chromogranin A levels than children that were obese, morbid obese and children with metabolic syndrome (p0.05). These results suggested that cardiac myosin binding protein C and chromogranin A molecules may involve in the pathogenesis of obesity related cardiovascular diseases.