Çocukluk çağı obezitesinde serum 'chemerin' düzeyinin metabolik ve antropometrik parametrelerle olan ilişkisi
  1. Tez No: 656920
  2. Yazar: EDA ATASEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE ANDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çocukluk çağı obezitesi tüm dünyada artmakta ve gelecekte gelişebilecek kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kanser için alarm vermektedir. Chemerin yeni keşfedilmiş bir adipokindir. Adiposit farklılaşmasının düzenlemekte ve obezite, metabolik sendrom patogenezinde yer almaktadır. Bu çalışmamız çocukluk çağı obezitesinde chemerinin metabolik ve antropometrik parametrelerle olan ilişkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmamıza yaşları 7-16 yıl arasında değişen, 41 obez olgu ve 40 sağlıklı normal kilolu çocuk (kontrol grubu) alındı. Bu olguların antropometrik ölçümleri alındı. Açlık serum glukoz düzeyleri, açlık serum insülin düzeyleri, kolesterol, trigliserid, LDL, HDL düzeylerine bakıldı. Serum chemerin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Grupların karşılaştırılmasında Student t testi kullanıldı. Bağımsız parametrelerin birbiri ile olan ilişkisinin değerlendirilmesinde Bivariate (Pearson) korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Childhood obesity is increasing worldwide, raising alarm about future trends of cardiovascular disease, diabetes and cancer. Chemerin is recently discovered adipokine. It regulates adipocyte differentiation and function and is related to the pathogenesis of metabolic syndrome and obesity. Our study is made to investigate the relation of serum chemerin levels with metabolic and anthropometric parameters in childhood obesity. Method: In our study ages between 7-16 years old, 41 obese-healthy and 40 nonobese-healthy individual were involved. We performed anthropometric measurements. We measured fasting serum glucose, fasting serum insulin, cholesterol, LDL, HDL levels. Serum chemerin levels were measured with ELISA method. To find the differences between obese group and nonobese group we used Student t test. To evaluate the relation of independent parameters we used Bivariate (Pearson) correlation analyses. Results: There was signifant difference between serum chemerin levels of obese and control group (p0.05).