İznik yöresindeki kivi bahçelerinin beslenme durumlarının toprak ve bitki analizleri ile belirlenmesi
Determination of nutritional status ofkiwifruit orchards around Iznik region via soiland plant analysis
  1. Tez No: 685397
  2. Yazar: SERKAN GERAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, Bursa ili İznik ilçesi çevresindeki kivi bahçelerinin beslenme durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, İznik çevresinde yetiştiriciliğin yoğun olduğu alanlardan tespit edilen 22 adet bahçeden, toprak ve bitki örnekleri alınmış, gerekli analizler yapılarak bahçelerin beslenme durumları değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; topraklar hafif asit - hafif alkali pH aralığında, tuzdan ari, genellikle killi tın tekstür sınıfında ve az kireçli özelliktedir. Çoğunlukla yeter seviyenin altında organik madde içermektedirler. Toplam N, bahçelerin % 40'ında az ve % 60'ında yeter seviyededir. Toprakların tamamında P, K, Ca ve Mg yeterli ve fazla düzeylerdedir. Toprakların alınabilir mikro element içeriklerinde noksanlık belirlenmemiştir. Yaprakların yaklaşık % 40'ında sınır düzeyin altında, % 60'ında ise sınır düzeyde N ve Mn tespit edilmiştir, P, K, Ca, Mg ve Fe, Cu, Zn içerikleri ise genellikle yeter düzeylerdedir. Meyvelerde P, Ca ve Fe içerikleri yeterlilik sınırın üstünde, N, K, Mg, Cu, Mn ve Zn içerikleri yeterli düzeyin altındadır. Meyve kabuklarının incelenen makro ve mikro besin elementi içerikleri bildirilen sınır değerlerin altındadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the nutritional status of kiwi orchards around the Iznik district of Bursa province. In the study, soil and plant samples were taken from 22 orchards determined from the areas where cultivation is intense around Iznik, and the nutritional status of the orchards was evaluated by making the necessary analyzes. According to the results of this research; The soils are in the slightly acid-slightly alkaline pH range, salt-free, generally in the clay loam texture class and less calcerous. They usually contain less than enough organic matter. Total N is low in 40 % of orchards and sufficient in 60 %. Phosphourus, K, Ca and Mg are adequate and extreme in all soils. No deficiencies have been found in the absorbable microelement content of soils. About 40 % of the leaf samples have N and Mn below the boundary level, and 60 % of them are at the boundary level, the content of P, K, Ca, Mg and Fe, Cu, Zn is usually at sufficient level. P, Ca and Fe content of flesh are above the qualification limit, N, K, Mg, Cu, Mn and Zn contents are below sufficient levels. The macro and micronutrient content of the peel is below the reported limit values.