A549 akciğer kanseri hücre hattında noskapin'in apoptotik ve antianjiyogenik etkinliğinin değerlendirilmesi
The investigation of the apoptotic and antiangiogenic effects of noscapi̇ne in human lung cancer (A549) cells
  1. Tez No: 685404
  2. Yazar: İZZET İSLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Sağlık Eğitimi, Biochemistry, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde en önemli sağlık sorunlarından biri olan akciğer kanseri, hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık ölüme neden olan kanser türüdür. İnsan alveoler karsinoma hücrelerden köken alan A549 akciğer hücreleri tip II alveoler hücre fenotipi ile eşleşmekle birlikte, insan primer alveoler epitel hücrelerinin sahip olduğu birçok karakteristiğe de sahiptir. Noskapin, Papaver somniferum'daki (afyon) bileşenlerden biridir. İlk olarak 1817'de Papaver somniferum'dan (afyon) izole edilmiştir. Morfinden sonra afyon bitkisinde (toplam bileşimin% 10'una kadar) bulunan en bol opioidlerden biridir. Ayrıca Narcotine, Nectodon, Nospen, Anarcotine ve (arkaik) Opiane olarak bilinir ve S, R stereokimyası (ftalid-karbonda S stereokimyası ve izokinolin-karbonda R) olan (-) a izomeridir. Noskapin yapısal ve kimyasal olarak morfin, kodein, thebaine, papaverin ve narcein gibi diğer afyon alkaloidlerinden farklıdır. Bu bilgilerden yola çıkılarak çalışmanın amacı, A549 akciğer kanseri hücre hatlarına in vitro koşullarda farklı konsantrasyonlarda noskapinin (ticari olarak elde edilmiş) formunun LD50 (letal doz) değerini belirlemek için CCK8 hücre canlılık testi ile hücre proliferasyonu, noskapinin A549 akciğer kanseri hücre hatlarında öngörülen anti-tümoral etkinlik mekanizmasını araştırmak için VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) ve PARP (Poli (ADP-Riboz) Polimeraz ) Analizleri ile araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada, proliferasyon deneyinde 10 ppm, 15 ppm, 20 ppm, 25 pm, 40 ppm, 50 ppm, 60 ppm, 65 ppm, 70 ppm, 75 ppm, 80 ppm, 90 ppm ve 100 ppm konstantrasyonlarda dozlarla doğru orantılı olarak canlılık değerlerinin düştüğü görülmüştür ve LD50 değeri 40 ppm olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak; Noskapin'in çeşitli konsantrasyonlarının hücre proliferasyonunu azalttığı gösterilmiştir. Noskapin'in tüm konsantrasyonlarının (20 ppm, 40 ppm ve 80 ppm) anjiyogenezi azaltacağı ve VEGF düzeylerini düşürerek metastazı önleyeceği düşünülmektedir. PARP düzeyinin kontrol grubuna göre daha düşük olduğu gözlendi. PARP değerlerinde görülen düşüş, Noskapin'in hücreyi apoptotik ölüme götürdüğünü düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer, one of the most important health problems today, is the most common type of cancer that causes death in both women and men. Although A549 lung cells originating from human alveolar carcinoma cells match the type II alveolar cell phenotype, it also has many characteristics that human primary alveolar epithelial cells have. Noscapine consists of the components in the poppy somniferum (opium). It was first isolated from Papaver somniferum (opium) in 1817. It consists of the most abundant opioids found in the opium plant (up to 10% of the total composition) after morphine. It is also known as Narcotine, Nectodon, Nospen, Anarcotine and (archaic) Opiane, and S is an (-) isomer with R stereochemistry (S stereochemistry in phthalid-carbon and R in isoquinoline-carbon). Noskapin is structurally and chemically different from other opium alkaloids such as morphine, codeine, thebaine, papaverine and narcein. Based on this information, the aim of the study was to determine the LD50 (letal dose) value of the pure (commercially obtained) form of noscapine at different concentrations in A549 lung cancer cell lines in vitro by CCK8 cell viability assay and cell proliferation, noscapine in A549 lung cancer cell lines. -To investigate the tumoral activity mechanism with VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) and PARP (Poly (ADP-Ribose) Polymerase) Analyzes. In the study carried out, in the proliferation experiment, the vitality values were determined in direct proportion to the doses in concentrations of 10 ppm, 15 ppm, 20 ppm,25 pm, 40 ppm, 50 ppm, 60 ppm, 65 ppm, 70 ppm, 75 ppm, 80 ppm, 90 ppm and 100 ppm. was found to have decreased and the LD50 value was set at 40 ppm. As a result; Various concentrations of noscapine have been shown to reduce cell proliferation. It is thought that all concentrations of noscapine (20 ppm, 40 ppm and 80 ppm) will reduce angiogenesis and prevent metastasis by lowering VEGF levels. It was observed that the PARP level was lower than the control group. The decrease seen in PARP values suggests that Noscapine leads the cell to apoptotic death.