Açık kalp cerrahisi sonrası ECMO kullanılan hastalarda farklı ECMO başlıklarının sonuçlarının karşılaştırılması
In patients who used ECMO after open-HEART surgery, differentcomparison of ECMO pumps results
- Tez No: 685405
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN CELKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu (ECMO), konvansiyonel tedaviye yanıt vermeyen, geri dönüşümlü pulmoner veya kardiyak yetmezliği olan hastalar için endikedir. ECMO, yapay dolaşım ile oksijen yönünden zenginleştirildiği karbondioksitten giderdiği venöz kanı, oksijenizatöre taşıyan yaşam destek biçimidir. ECMO sistemlerinde yapay dolaşım Manyetik Sentrifugal ve İmpeller Sentrifugal olmak üzere 2 adet sentrifugal pompa sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Sentrifugal pompalar santrifüj hareketi prensibine dayanarak kanı hareketlendirir. Pompadaki çark sıvıya enerji kazandırmakta, kinetik momenti değiştirmekte ve ivme kazandırmaktadır. Giriş ve çıkış ağızları arasında basınç farkı sıvının emilip basılmasına sebep olarak yapay dolaşımın gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Mıknatıs yardımıyla üretilen bir manyetik alan tarafından desteklenen Manyetik Sentrifugal pompalar kapalı bir sistemde bulunan dönen bir pervane içerir. Pervanenin dönüşü pompanın mahfazasının içinden ve dışından sıvıyı besleyen bir kuvvet üretir. İmpeller Sentrifugal pompalarda ise mil üzerine bağlanan pervaneye bağlı çark sistemi ile sıvının basınç veya akışı arttırılmaktadır. Sistemin ortasında bulunan milin etrafında dönen pervane sıvının akışkan olarak hareket etmesini sağlar. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde açık kalp ameliyatı sonrasında 2 farklı sentrifugal başlıkları ile ECMO kullanılan hastaların destek tedaviye hangi ölçüde yanıt verdikleri, farklı başlıkların hastaların respiratuvar ve dolaşımsal desteklerini hangi oranlarda karşıladığı sorularına yanıt oluşturabilecek, hastalar için güvenilebilir yaşam destek tedavi metodu olarak da kullanılan ECMO için hangi pompanın daha faydalı ve kullanışlı olduğunun araştırılması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu bilgiler ışığında açık kalp ameliyatı sonrası hastalarda kullanılan ECMO sonrası hastaların kan tahlil nicel verileri, sağ kalım süreleri ve revizyon ameliyat sayı verileri kullanılarak analizler yapılmıştır. Hesaplama ve karşılaştırmalar için IBM SPSS STATISTICS-25 programı kullanılmıştır. Analiz sonuçları farklı istatiksel metotlar doğrultusunda tablo ve grafiksel görseller kullanılarak açıklanmış ve yorumlanmıştır. İki farklı ECMO pompası olan Manyetik Sentrifugal pompa ve İmpeller Sentrifugal pompa kullanılan hastaların tüm parametreleri kendi aralarında karşılaştırılarak yorumlanmış ve hastalar için en verimli, güvenilir ve etkili pompa çeşidi için önerilerde bulunularak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO) is a form of patients who have unresponsive to conventional treatment and pulmonary or cardiac failure. ECMO is life support system to carries venous blood that becomes enriched with oxygen and has carbon dioxide removed to a gas exchange device (oxygenator). Synthetic circulation in ECMO system is actualized by different types of pumps which are Magnetic Sentrifugal and Impeller Sentrifugal. Centrifugal pumps are nonocclusive pumps which activate the blood based on the principle of centrifugal motion. The pump' impeller gives energy to the liquid, changes the kinetic moment and gives acceleration. The pressure difference between the intake and discharge vents realize synthetic circulation. Magnetic Centrifugal pumps are powered by a magnetic field generated with the help of a Magnet. Pumps contain a rotating impeller in a closed system. The rotation of the impeller generates a force. The impeller of a centrifugal pump is rotated rapidly to impart velocity to a pumped liquid. When a propeller, is in the middle of the system, is rotated it imparts velocity to the liquid around it The aim of this study is to investigate which pump is more useful also used as a reliable life support treatment method for patients who used ECMO with 2 different centrifugal pumps after open heart surgery in Gaziantep University Sahinbey Research and Practice Hospital, Department of Cardiovascular Surgery. According to for this issue, Some data, that are blood analysis data, survival times and number of revision surgeries of patients using ECMO after open heart surgery, are used to analyzed by the help of IBM SPSS STATISTICS-25 program. Analysis results were explained and interpreted by the help of tables and graphs in line with different statistical methods. All parameters of the patients who used different The Magnetic Centrifugal ECMO pump or The Impeller Centrifugal ECMO pump were compared and interpreted, and the study was concluded by making recommendations for the most efficient, reliable and effective pump type for the patients.