Okul sosyal hizmeti kapsamında film incelemesi: 'Şeytana Karşı' filmi örneği
Film review in the scope of school social work: The example of the movie ' Againts The Devil'
  1. Tez No: 685545
  2. Yazar: RUKİYE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Okul sosyal hizmeti, yüzyılı aşkın bir süredir dünyada birçok ülkede uygulanmaktadır. Ancak Türkiye'de hala proje aşamasındadır. Mevcut eğitim sistemi içerisinde yer alan sorunların çözümünde okul sosyal hizmeti uygulamalarının önemli bir yeri bulunmaktadır. Okullarda görev yapan sosyal hizmet uzmanları, şiddet, akran zorbalığı, aile katılımı, bağımlılık, öğretmen ve idare tutumuna ilişkin sorunların çözümünde etkili olan profesyonellerdir. Bu çalışmanın amacı“Şeytana Karşı”adlı filmin içerik analiz yöntemi okul sosyal hizmeti kapsamında incelenmesidir. Bu hedef doğrultusunda yönetmenliğini Mikael Hafstrom'un yaptığı İsveç yapımı“Şeytana Karşı”adlı film incelenmiştir. Elde edilen veriler okul sosyal hizmeti uygulama yöntem ve tekniklerine göre tetkik edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre“Şeytana Karşı”filminde yer alan öğrenci ve okul problemlerinin çözümünde okul sosyal hizmeti müdahalesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
School social work has been practiced in many countries around the world for over a century. However, it is still at the project stage in Turkey. School social work practices have an important place in solving the problems in the current education system. Social workers working in schools are professionals who are effective in solving problems related to violence, peer bullying, family involvement, addiction, and teacher and administration attitudes. The aim of this study is to examine the movie named“Against the Devil”within the scope of school social work, with its content analysis method. In line with this goal, the Swedish film“Against the Devil”directed by Mikael Hafstrom was examined. The data obtained were examined according to the school social work practice methods and techniques. According to the findings, school social work intervention is required in the solution of student and school problems in the movie“Against the Devil”