Nitrogliserin kaynaklı baş ağrısında lokal soğuk uygulamanın etkisi
The effect of lokal cold application in nitroglycerin-induced headache
  1. Tez No: 685557
  2. Yazar: YASEMİN KALKAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Primer ve sekonder pulmoner hipertansiyon, unstabil anjina pektoris, akut miyokard infarktüsü kaynaklı konjestif kalp yetersizliği gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan nitrogliserinden kaynaklanan baş ağrısı, nitrat tedavisinin en yaygın yan etkisidir ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu baş ağrısının nedeni soğuk uygulamanın vazokonstrüktör etkisinin tam aksine damarlardaki vazodilatasyondur. Randomize, öntest-sontest nitelikte olan bu araştırmanın amacı, intravenöz nitrogliserin tedavisi alan bireylerde, ağrının en sık deneyimlendiği bölge olan bilateral frontotemporal ve oksipital bölgesine lokal soğuk uygulama yapmanın, baş ağrısını önlemesi ve şiddetinin azaltılmasına etkisinin değerlendirilmesidir. Bu araştırma Ekim 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında Ordu Devlet Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde gerçekleştirildi. Araştırmaya 61 intravenöz nitrogliserin tedavisi alan hasta (deney 1=31, deney 2=30) dahil edilirken grup atamalarında randomizasyon sağlandı. Veriler Hasta Bilgi Formu, Hasta İzlem Formu, ve Vizüel (Görsel) Analog Skalası kullanılarak toplandı. Ayrıca hastalara lokal soğuk uygulama yapabilmek için jel buz paketleri ve Sıcal-Soğuk Uygulama Aplikatörü kullanıldı. Deney 1 grubuna intravenöz nitrogliserin tedavisi ile başlayan 20 dakika lokal soğuk uygulama yapılırken, deney 2 grubuna infüzyon boyunca baş ağrısı gelişmesi halinde 20 dakika lokal soğuk uygulama yapıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve parametrik olmayan testler ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Araştırmanın her iki grubundaki katılımcıların özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Headache caused by nitroglycerin, which is used in the treatment of many diseases such as primary and secondary pulmonary hypertension, unstable angina pectoris, congestive heart failure caused by acute myocardial infarction, is the most common side effect of nitrate therapy and negatively affects the quality of life. The cause of this headache is vasodilation in the vessels, in contrast to the vasoconstrictor effect of the cold application. The aim of this randomized, pretest-posttest study is to evaluate the effect of applying local cold to the bilateral frontotemporal and occipital regions, which are the most common areas of pain, in preventing and reducing the severity of headache in individuals receiving intravenous nitroglycerin therapy. This research was carried out in Ordu State Hospital Coronary Intensive Care Unit between October 2020 and May 2021. While 61 patients (experiment 1=31, experiment 2=30) receiving intravenous nitroglycerin treatment were included in the study, group assignments were randomized. Data were collected using the Patient Information Form, the Patient Follow-up Form, and the Visual Analogue Scale. In addition, gel ice packs and Hot-Cold Application Applicator were used to apply local cold to the patients. Experiment 1 group was given local cold application for 20 minutes starting with intravenous nitroglycerin treatment, while experimental 2 groups were applied local cold application for 20 minutes if headache developed during the infusion. In the statistical evaluation of the data; descriptive statistics, parametric and non-parametric tests, and logistic regression analysis were used. The characteristics of the participants in both groups of the study were similar.