Badminton antrenörlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of job satisfaction and burnout levels of badminton coaches
  1. Tez No: 685556
  2. Yazar: ÜMİT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA YORULMAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, badminton antrenörlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin neler olduğunun araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda badminton antrenörlerini olumlu - olumsuz etkileyen durumların ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızın evreni Türkiye'de görev yapan Badminton Federasyonuna bağlı, farklı kademelerdeki kadın – erkek, aktif çalışan, 102 badminton antrenöründen oluşmaktadır. Bu bağlamda antrenörlerin kişisel bilgileri ile Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate badminton coaches' job satisfaction, burnout levels and revealing the situations that affect them positively or negatively. Material and methods: The universe of the study consists of 102 actively working male and female coaches who work for the Badminton Federation from different levels of the field in Turkey. To analyze the personal information of coaches, the Minnesota Job Satisfaction Scale and the Maslach Burnout Scale were used. SPPS 23 package program was used to analyze the data, descriptive statistics, and One Way Anova tests were applied. Tukey test was used to determine the difference between groups and t-test was used for independent groups.