Bir güç hattı haberleşme sisteminde kullanılan alıcı/verici devresinin bloklama endüktörünün ve izolasyon trafosunun birleştirilmesi
Combination of blocking inductor and isolation transformer of receiver/transmitter circuit used in a power line communication system
  1. Tez No: 685607
  2. Yazar: CAN GÖYDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Güç hattı haberleşmesi düşük ve orta seviyeli elektrik şebeke gerilim hattını kullanarak iletişim hizmeti sağlayan bir haberleşme teknolojisidir. Bu haberleşme teknolojisinde elektrik ve veri iletimi aynı hat üzerinden iletilmektedir. Elektrik iletimi yüksek voltaj ve düşük frekans ile sağlanırken, veri iletimi düşük voltaj ve yüksek frekans ile sağlanmaktadır. Bu teknikle internet, telefon, multimedya gibi hizmetler verilebilir ve otomasyon yapılabilir. Ancak bu hizmetin kullanılması sırasında hattın esas amacı olan güç iletiminin de devam etmesi bu sistemler üzerinde kazanç kaybına neden olmaktadır. Bu kazanç kaybını önlemek için kullanılan yöntemlerden biri de bloklama endüktörleridir. Bunun yanında güç hattı haberleşmesinde verici ya da alıcı devreleri şebekeden ayırmak için izolasyon trafoları yaygınca kullanılır. Bu çalışma ile güç hattı tarafındaki sargısı şebekeye seri olarak bağlanmış bir PLC verici devre izolasyon transformatörünün aynı zamanda bloklama endüktörü olarak da kullanılabileceği ve bu durumda da güç hattı haberleşmesinin yapılabileceği gösterilmiştir. Bu yeni PLC devre topolojisi kullanılarak elektriksel bir yük kontrolü de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Power line communication is a communication technology that provides communication service by using low and medium power grid voltage lines. In this communication technology, electricity and data transmission are transmitted over the same line. While electricity transmission is provided by high voltage and low frequency, data transmission is provided by low voltage and high frequency. With this technique, services such as internet, telephone, multimedia can be provided and automation can be done. However, the continuation of power transmission, which is the main purpose of the line during the use of this servise, causes loss of gain on these systems. One of the methods used to prevent this loss of gain is using blocking inductors. In addition, isolation transformers are widely used in power line communication to isolate transmitter or receiver circuits from the utility. In this study, it has been shown that a PLC transmitter circuit isolation transformer, whose winding on the power line side is connected to the network in series, can also be used as a blocking inductor and power line communication can also be achieved in this case. Using the new PLC circuit topology, an electrical load control is also performed.