Diyetisyenlerin COVID-19 sürecinde çalışma koşulları ve kaygı durumları
Working conditions and anxiety status of dietitians during the COVID-19 period
- Tez No: 685610
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
COVİD-19 pandemisi tüm toplumları sosyal, ekonomik ve ruhsal olarak etkilemektedir. Sağlık hizmetlerinin tam olarak yerine getirilebilmesi ve sürdürülmesi için mücadele veren sağlık çalışanları, COVİD-19'dan en çok etkilenen gruptur. Bir sağlık çalışanı olan diyetisyenler de bu süreçten etkilenmişlerdir. Bu araştırma, Türkiye'de çalışan diyetisyenlerin COVİD-19 sürecinde çalışma koşullarını ve kaygı durumlarını araştırmak amacı ile yapılmış, tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya, gönüllü olarak 516 diyetisyen katılmıştır. Veriler, online anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Anket formunda demografik özellikler, çalışma durumları, beslenme alışkanlıkları sorgulanmış ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ) uygulanmıştır. Katılımcı diyetisyenlerin %32.4'ü erkek, %67.6'sı ise kadın olup yaş ortalaması 29.52±6.77'dır. Diyetisyenlerin %36.8'inin COVİD-19 sürecinde çalışma alanı değişmiş ve bu diyetisyenlerin %47.3'ü evden çalışırken %34.8'i ise filyasyon ekibinde görevlendirilmiştir. COVİD-19 sürecinde hasta/danışan görüşme şekli %56 oranında kısmen yüz yüze kısmen online şeklinde gerçekleşmiştir. Bu süreçte diyetisyenlerin %69.1'i besin desteği kullanırken, en çok tercih edilen besin desteği D vitamini (%77.5) olmuştur. Araştırmada kullanılan KAÖ, DSKÖ ve ASÖ puanlarına göre COVİD-19 sürecinde diyetisyenlerin %88.8'i yüksek anksiyeteye, %11.0'i yüksek durumluk kaygıya, %16,3'ü yüksek sürekli kaygıya sahipken, %14.1'inin ise stres altında olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic affects all societies socially, economically and spiritually. Health workers, who struggle for the full performance and maintenance of health services, are the group most affected by COVID-19. Dietitians, who are health workers, were also affected by this process. This research is a descriptive cross-sectional study conducted to investigate working conditions and anxiety status of dietitians working in Turkey during the COVID-19 period. A total number of 516 dietitians voluntarily participated to the study. Data were collected via an online questionnaire. Demographic characteristics, working status, eating habits were questioned by the questionnaire and the Coronavirus Anxiety Scale (CAS), Perceived Stress Scale (PSS) and State-Trait Anxiety Inventory (STAI) were applied. 32.4% of the participating dietitians were male and 67.6% were female, with a mean age of 29.52 ± 6.77. The workspace of 36.8% of dietitians has changed during the COVID-19 period and 47.3% of these dietitians are working from home, while 34.8% are assigned to filiation team. During the COVID-19 period, the patient interviews were partly face-to-face, partly online, at a rate of 56%. During this period, while 69.1% of the dietitians used nutritional support, the most preferred nutritional supplement has been vitamin D (77.5%). According to the CAS, STAI and PSS scores used in the study; results have shown that while 88.8% of dietitians had high anxiety, 11.0% had high state anxiety, 16.3% had high trait anxiety; 14.1% of them were under stress during the COVID-19 period.