Fuâd et-Tekerlî'nin romanlarında Irak'ta sosyal hayat
Social life in Iraq in Fuâd et-Tekerlî's novels
  1. Tez No: 685648
  2. Yazar: EKREM LAMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tarih boyunca ilim ve edebiyat alanında önemli birçok şahsiyete ev sahipliği yapan Irak topraklarında, Arap edebiyatının son döneminde de önemli şahsiyetler yetişmiştir. Modern Irak edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Fuâd et-Tekerlî, Irak romanının olgunlaşma döneminin bir yazarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eserlerinde Irak gerçeklerini konu edinen yazar, bu dönemde Irak'ta ortaya çıkan önemli olaylara odaklanmaktadır. Çalışmanın konusu Fuâd et-Tekerlî'nin romanlarında Irak sosyal hayatında dönemin toplumsal meselelerini tespit etmektir. Yazarın romancılığının ve romanlarının daha iyi anlaşılabilmesi açısından giriş bölümünde Irak romanının gelişim aşamaları ve bu türün Irak'ta gelişmesinde öne çıkan şahsiyetler ve eserleri ele alınmıştır. Birinci bölümde yazarın hayatı çocukluk gençlik yaşlılık evrelerine göre araştırılmış ve nasıl bir sosyal çevrede yetiştiği, hangi mesleklerde bulunduğu, hangi dönemde hangi sosyal şartlarda yaşadığı ortaya konmuştur. İkinci bölüm, romanlarda dönemin Irak sosyal hayatının incelendiği ve tespit edildiği çalışmanın asıl bölümüdür. Bu bölümde yazarın romanlarında tespit edilen toplum, eğitim, aile kurumu, evlilik, kadına bakış, ekonomik hayat, göç olgusu, yolsuzluk ve yetkiyi kötüye kullanma, mekân ve kültür-sanat unsurları incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler ve sonuç bölümü ile çalışma tamamlanmıştır. Sonuç olarak çalışmada edebiyat ve sosyoloji zemininde Fuâd et-Tekerlî'nin romanlarında sosyal meseleler ile ilgili bulgular ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the land of Iraq, which has hosted many important figures in the field of science and literature throughout history, important figures have also grown in the last period of Arabic literature. Fuad et-Tekerli, one of the most important names of modern Iraqi literature, appears as an author of the maturation period of the Iraqi novel. The author, who deals with the realities of Iraq in his works, focuses on the important events that occurred in Iraq during this period. The subject of the study is to determine the social issues of the period in the Iraqi social life in Fuad et-Tekerlî's novels. In order to better understand the author's novels and novels, the development stages of the Iraqi novel and prominent personalities and their works in the development of this genre in Iraq are discussed in the introduction. In the first chapter, the life of the author was investigated according to the stages of childhood, youth and old age, and it was revealed what kind of social environment he grew up in, what professions he was in, and in which social conditions he lived. The second part is the main part of the study in which the Iraqi social life of the period is examined and determined in the novels. In this section, society, education, family institution, marriage, view of women, economic life, immigration phenomenon, corruption and abuse of power, space and culture-art elements identified in the author's novels are examined. The study was completed with the evaluations made and the conclusion part. As a result, in the study, on the basis of literature and sociology, findings about social issues in Fuad et-Tekerlî's novels are revealed.