Mazhari tefsirinde kalp kavramı
The heart concept in tafsir'ul Mazhari
- Tez No: 834854
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KARASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Allah Kur'an-ı Kerim'de“kalp”kavramını 132 yerde zikretmiştir. Kalp âyetlerde sadr, fuâd, lübb ve nefs gibi kavramlarla da açıklanmıştır. Kalp kavramının doğrudan kullanıldığı âyetlerde ise kalbin fonksiyonları, kalbe yönelik müsbet ve nmenfî vasıflar, kalbin Allah'a yönelişleri, Allah'ın kalbe yönelişleri belirtilmiştir. Kalbin yüklendiği bu fonksiyonlar bize vücûdumuzda bulunan bu et parçasının bir merkez olduğunu göstermektedir. Merkez konumunda olan kalbimizin insan hayatını etkilediği; düşünme, akeletme, hissetme işini yapan organın bizzat kalp olduğu âyetlerde açıklanmıştır. Allah âyetlerde kalbin önemini belirtmiş ve bunun sonucnda kullardan kendisine selim bir kalp ile gelmelerini isteiştir. Bunu yapken kulun Allah'tan yardım istemsi gerektiği açıklanmıştır. Zira kalp yüklendiği fonksiyonlar bakımından olumlu ve olumsuz nitelikleri barındırabilecek konumdadır.
Özet (Çeviri)
Allah has mentioned the concept of“heart”in 132 places in the Qur'an. The heart is also explained in the verses with concepts such as sadr, fuad, lubb and nafs. In the verses where the concept of the heart is used directly, the positive and negative qualities of the heart, the direction of the heart to Allah, and the direction of Allah to the heart are explained. These functions that the heart is loaded with show that this piece of meat in our body is a center. The importance of human life in our heart, which is the center; It is explained in the verses that only the heart is the organ that does the thinking, reasoning and feeling. Allah has indicated the importance of hearts in the verses and at the end of this, He asks the servants to come to Him with a sound heart. He stated that while doing this, the servant should ask Allah for help. Because the heart will be able to accommodate the functions it has loaded, both positively and negatively.