Acil servise akut diz travması ile başvuranhastalarda tanısal ultrasonografinin etkinliği
Efficacy of diagnostic ultrasonography in patients with acute knee trauma to emergency department
- Tez No: 685662
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diz yaralanması sık bir acil başvuru nedenidir. Bu çalışmanın amacı ise acil serviste yapılan hastabaşı ultrasonografinin etkinliğini diğer görüntüleme yöntemleri ile karşılaştırarak ortaya koymaktır. Diz yaralanması ile acil servise başvuran ve dahil etme kriterlerine uyan hastalar çalışmaya dahil edilmiş ve tamamına klinik bakımlarını olumsuz etkilemeyecek şekilde diz eklemi ultrasonografisi yapıldı. 96 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup 18 hastada usg ile yumuşak doku hasarı tespit edildi ve bunların 14'ü mrg ile doğrulandı. Usg ile kırık tespit edilen 7 hastanın tamamında ise bu kırık BT ile doğrulandı. Ultrasonografi; iyonize radyasyon içermeyen, hasta baĢında yapılabilen, noninvaziv, gebe ve çocuklarda uygulanabilen, tekrarlanabilen bir görüntüleme yöntemidir. Kemikleri ve yumuşak dokuları gösterebilir. Acil serviste uygulanması açısından etkin olabilecek bir yöntemdir
Özet (Çeviri)
Knee injury is a common cause of emergency department admission. The aim of this study was to compare the efficacy of the bedside ultrasound in the emergency department with other imaging modalities. Patients who were admitted to the emergency department with knee injury were included in the study and a knee joint ultrasonography was performed in a way that did not adversely affect clinical care. Ninety-six patients were included in the study and 18 patients had soft tissue damage with USG, 14 of which were confirmed by MRG. Ultrasonography revealed fracture in 7 patients. These fractures were confirmed by tomography. Ultrasonography; It is a non-ionizing radiation-free, noninvasive, repeatable and pregnant ve child friendly imaging method. It can show bones and soft tissues. It is an effective method in the emergency department.