Koklear implant ve işitme cihazı kullanıcılarında serbest alan işitme eşikleri ile işitsel uyarılmış kortikal potansiyellerin karşılaştırılması
Comparison of free field hearing thresholds and cortical auditory evoked potentials in cochlear implant and hearing aid users
- Tez No: 685682
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYÇA ÇİPRUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma ile, bireylerin koklear implanttan veya işitme cihazından gördükleri faydayı ölçmek ve odyoloğun yaptığı programlamaların değerlendirilebilmesi için serbest alan odyometri testine alternatif olarak İşitsel Uyarılmış Kortikal Potansiyeller (İUKP) testi ile frekansa özgü eşik bulmak ve her iki test arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini; Kİ kullanan yetişkin bireyler, İC kullanan yetişkin bireyler ve normal işiten yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Her bir grup 20 katılımcıdan oluşacak şekilde 80 ayrı ölçüm yapılmıştır. İlk aşamada sessiz kabinde hoparlör aracılığıyla tüm grupların serbest alan işitme eşikleri ve konuşmayı fark etme eşikleri belirlenmiştir. İkinci aşamada, 500-1000-2000-4000 Hz'de tone burst uyaran ve /da/ konuşma uyaranı sunularak İUKP testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to find frequency-specific threshold with Cortical Auditory Evoked Potentials test as an alternative to free field audiometry test and to examine the relationship between both tests to measure the benefit of individuals from the cochlear implant or hearing aid and evaluate the programming methods. Method: The sample of the study consists of adults with cochlear implant, adults with hearing aid and adults with normal hearing. 80 separate measurements were made, with each group consisting of 20 participants. In the first stage, the free-field hearing thresholds and speech recognition thresholds of all groups were determined by loudspeaker in the silent cabin. In the second stage, tone burst stimulus and /da/ speech stimulus were presented at 500-1000-2000-4000 Hz and the CAEP test was applied.