Peyzaj proje ve detaylarında boyama teknikleri
Painting techniques in landscape project and details
- Tez No: 685681
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanoğlu eline kalemi aldığında yaratıcılığını karşısındaki kâğıda bir bilgisayardan daha doğru ve güzel bir şekilde aktarır. Teknolojinin ilerlemesi ve yetenekli sanatçıların kendini göstermesiyle tasarım gelişim süreci çok daha üst düzeylere çıkmıştır ancak yine de kâğıt ve kaleme dolayısıyla tasarımlara, güçlü çizerlere ihtiyaç duyulmaya hep devam edilmektedir. Her ne kadar teknoloji çağında yaşanıyor olunsa da fikrin üretim aşamasında her zaman öncelikle el çizimine ihtiyaç duyulur. Ön çizimi elle yapılmamış bir tasarımın yeterince yaratıcı ve başarılı olamayacağı bilinmektedir. Peyzaj tasarım projelerinin çizimi, boyaması ve sunumu konusunda doğru kararların ve kuralların zamanında uygulanması açısından bu önemlidir. Çalışmada peyzaj projelerindeki çizim teknikleri ve boyama yöntemlerinin önemine değinerek, peyzaj tasarım ve planlama sürecinde yer alan paftaların sunumunda neler yapılabileceği ve önerileri bulunmaktadır. Araştırmada boyama yöntemlerine yer verilerek daha detaylı ve güzel sonuçlar alabilmek için hangi tekniklerden faydalanılması gerektiği konusunda detaylı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When human beings create a pen in their hands, they transfer their creativity to paper from a computer in a correct and beautiful way. When the development process of how to design the implementers of technology is looked at much higher levels, it is still believed that things about papers and pencils are always read to those who draw. Although you have the technology, hand drawing is always needed to produce your idea. The design and future of a design that is not pre-drawn by hand is predicted. The drawings of Landscape projects are of great importance in approving the designs of the right decisions regarding painting and presentations. In the study, the planning and planning of the plans in the landscape plan and painting drawing can be done in the presentation of the ground sheets and suggestions can be made. The ground grown for dyeing in the research is sufficient as to what techniques should be used to gain more comprehensive and beautiful.