Şeyh göleti (Isparta-Eğirdir) mühendislik jeolojisi incelemesi
Seyh pond (Isparta-Egirdir) engineering geology analysis
- Tez No: 685684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışması Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu amaçla Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlülğü tarafından yapılması planlanan Şeyh Göleti (Isparta-Eğirdir) mühendislik jeolojisi özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için yapılan bölgedeki önceki çalışmalar, saha çalışmaları ve Devlet Su İşleri tarafından yaptırılan sondaj çalışmalarından elde edilen bilgiler dahilinde; jeoloji haritaları ve jeoloji kesitleri hazırlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda gölet ve yakın civarında Beydağları formasyonu (kb), Alakırçay grubu (Tra), Pazarköy grubu (Tp), Keçili formasyonu (Kk), Alüvyon (Qal) ve yamaç molozunun (Qym) var olduğu görülmüştür. Gölet ve mühendislik yapılarının bulunduğu alanlarda toplam uzunluğu 650 m olan 15 adet temel sondajı yapılmıştır. Açılan sondaj kuyularında geçirimliliğin belirlenmesi amacıyla basınçlı su testleri veya permeabilite deneyleri yapılmıştır. Bu deney verilerinin değerlendirilmesi sonucunda birimlerin yer yer çok geçirimli, geçirimli ve az geçirimli özellikte olduğu belirlenmiştir. Yapılan temel sondajlardan elde edilen karotlardan, belirlenen seviyelerden alınan örnekler üzerinde; tek eksenli basınç deneyi, nokta yük dayanım deneyi, birim hacim ağırlık deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucu elde edilen veriler jeoteknik açıdan değerlendirilmiştir çıkan sonuçlardan aynı zamanda birimlerin duraylılık ve geçirimliliğini belirlenmesinde de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was prepared as a master's thesis in Süleyman Demirel University, Institute of Science and Technology, Department of Geological Engineering. For this purpose, the engineering geological features of Şeyh Pond (Isparta-Egirdir), which is planned to be built by the 18th Regional Directorate of State Hydraulic Works, were examined. Within the information obtained from the previous studies, field studies and drilling works commissioned by the State Hydraulic Works in the region to realize the purpose of the study; geological maps and geological sections were prepared. As a result of the studies, it has been observed that the Beydağları formation (kb), Alakırçay group (Tra), Pazarköy group (Tp), Keçili formation (Kk), Alluvium (Qal) and talus (Qym) exist in the pond and its vicinity. In the areas where the pond and engineering structures are located, 15 foundation drillings with a total length of 650 meters were made. Pressurized water tests or permeability tests were carried out in order to determine the permeability of the drilled boreholes. As a result of the evaluation of these test data, it has been determined that the units are highly permeable, permeable and less permeable in places. On the samples taken from the information taken from the basic trainings given; uniaxial compression test, point load strength test, unit volume weight tests were carried out. The data obtained as a result of the experiments were evaluated from the geotechnical point of view, and the results were also used to determine the stability and permeability of the units.