Yaratıcılık eğitimi etkinliklerinin sınıf öğretmenlerinin yaratıcı düşünme becerilerine etkisi
The effect of creativity education activities on creative thinking skills of classroom teachers
  1. Tez No: 685711
  2. Yazar: RAMAZAN AKİF GÜDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmada, sınıf öğretmenlerinin yaratıcılığa bakış açısını, yaratıcılık düzeylerinin ve verilen eğitimin farklılık yaratıp yaratmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Çanakkale ili ve ilçelerindeki eğitime katılmak için başvuru yapan sınıf öğretmenleri arasından seçilen 13 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Karma araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada yarı deneysel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda, öğretmenlerin yaratıcılıklarını belirlemek amacıyla“Torrance Şekilsel ve Sözel Yaratıcılık Testleri”, nitel boyutunda ise öğretmenlerin yaratıcılığa bakış açılarını incelemek amacıyla“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler, yarı deneysel yöntemin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise; betimsel analiz, ikili karşılaştırmalarda ise Mann Whitney-U analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin denel işlem öncesi yaratıcı düşünme eğilimleri ile denel işlem sonrası yaratıcı düşünme eğilimleri arasında anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Sözel yaratıcı düşünme alt boyutları, akıcılık, esneklik ve orijinallik öntest ve sontestleri arasında anlamlı bir fark olduğu anlaşılmıştır. Şekilsel yaratıcı düşünme alt boyutları, akıcılık, orijinallik, başlıkların soyutluluğu ve erken kapamaya karşı direnç öntest ve sontestleri arasında anlamlı bir farkın olduğu detaylandırma alt boyutunda ise anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Araştırmada ayrıca katılımcıların görüşme sorularına verdikleri cevapların analizine dayalı olarak kendilerine sunulan eğitimin; yaratıcıklarına katkı sağladığı, yapacakları etkinliklerde aktaracakları yaratıcılık becerilerinin öğrencilere olumlu katkı sağlayacağı ve katılımcıların denel uygulama sonrası yaratıcı düşünme boyutuna ilişkin görüş ve düşüncelerinin olumlu yönde etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the perspective of the classroom teacher on creativity, their creativity levels and whether the education provided makes a difference. The research was carried out with 13 classroom teachers selected from among the classroom teacher who applied to participate in the education in Çanakkale and its districts. In the study, in which mixed research method was used, quasi-experimental and qualitative research methods were used. In the quantitative dimension of the study“Torrance Formal and Verbal Creativity Tests”was used to determine the creativity of the teachers and in the qualitative dimension the“Interview Form”was used to examine the teachers' perspectives on creativity. The data obtained as a result of the research the SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the quasi-experimental method. In the analysis of data; descriptive analysis and Mann Whitney-U analysis techniques were used in pairwise comparisons. As a result of the research, a significant difference was determined between the creative thinking dispositions of the Classroom teachers before the experimental process and the creative thinking dispositions after the experimental. It was understood that there was a significant difference between the verbal creative thinking sub-dimensions, fluency, flexibility and originality pretest and posttest. It was observed that there was a significant difference between the pretest and posttests of figural creative thinking sub-dimensions, fluency, originality, abstractness of titles and resistance to early closure and there was no significant difference in the elaboration sub-dimension. In addition, based on the analysis of the answers given by the participants to the interview questions, the training offered to them; it has been concluded that the creativity skills that they will convey in the activities they will do will contribute positively to the students and that the views and thoughts of the creative thinking dimension after the experimental application are positively affected.