Kitab-ı mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de eşcinsellik
Homosexuality in the bible and Quran
  1. Tez No: 685714
  2. Yazar: KEVSER ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de bulunan eşcinsellikle ilgili ayetleri incelemektir. Bu tezde, üç ilahi dinin kitaplarındaeşcinsellik için neler söylendiği ve İslam, Yahudilik ve Hıristiyanlığainanan insanların kendi kutsal kitaplarından elde edilmiş ayet ve cümlelere bakarak bu konu hakkında bilgi edinmeleri amaçlanmıştır. Birinci bölümde eşcinsellikle ilgili temel kavramlar verilmiş ve tanımlanmış, ardından eşcinselliğin nedenleri ve tarihteki varlığı özet şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde Kitab-ı Mukkaddes içerisindeki cümleler ve tefsirleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise,eşcinsellikle ilgiliKur'an ayetleri ve tefsirleri incelenmiştir. Neticede, eşcinselliğin üç ilahi dinin kutsal kitaplarında da yasaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine verses about homosexuality found in the Bible and Quran. In this thesis, to reveal what is said about homosexuality in the scriptures of the three divine religions and it is intended for people who believe in Islam, Judaism, Christianity to get information about this topic from verses. In the first part, basic concepts were defined about homosexuality after that we briefly examined the reasons why homosexuality and its history. In the second part, we explained the verses and their commentaries in the bible. In the third part, we examined the verses and their commentaries about homosexuality in the Quran. It is concluded that homosexuality is forbidden in the bible and the Quran